Ajatolláh Ali Chameneí: Byla to facka do tváře Američanů

10. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy protesty po smrti íránského generála Kásema Solejmáního (Protest against the killing of Iran General Qasem Soleimani, Rasht, Iran - 09 Jan 2020)

Ve středu (zhruba hodinu po půlnoci místního času) přišla první íránská odveta za páteční atentát na generála Kásima Solejmáního, jednoho z nejmocnějších mužů teheránského režimu. 

Írán ze svého území vystřelil minimálně tucet (dle oficiálních iráckých zdrojů 22) raket na dvě vojenské základny, které v sousedním Iráku hostí americké vojáky. Nutno dodat, že při íránských útocích žádný americký voják nebyl zraněn ani zabit, a zřejmě ne náhodou.  

„Zatím je vše dobré. Máme nejsilnější a nejlépe vybavenou armádu na světě, zdaleka. Zítra ráno k tomu vydám prohlášení,“ napsal o této „facce“ na Twitteru americký prezident Donald Trump.

Je facka do tváře Američanů dobrým přirovnáním, nebo ne? Byly předchozí hrozby Teheránu, podle kterých smrt generála Solejmáního pomstí, už naplněny? Otázky pro analytika, komentátora a znalce Blízkého východu Pavla Novotného.

Výrok týdne analyzuje Pavel Novotný, publicista a expert na Blízký východ. 

autor: Jan Burda
Spustit audio

Související