Že Solejmání připravoval útoky proti USA? Jedna paní povídala, míní Schwarzenberg (TOP 09)

9. leden 2020

Činy amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou zločinné. Nikdo nesmí překračovat mezinárodní právo, ani prezident Spojených států, prohlásil po zabití íránského generála Kásema Solejmáního exministr zahraničí, dnes poslanec za TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Čtěte také

„Když jeden stát (USA) v druhém státě (Iráku) zabije představitele třetího státu, tak je to podle mého názoru jasné porušení mezinárodního práva. Spojené státy nevyhlásily Íránu válku. Nikdo je neopravňuje v Iráku zabíjet Íránce,“ vysvětluje svůj postoj v pořadu Interview Plus.

Argumentuje i tím, že na rozdíl od uznaných teroristů, jako byl Usáma bin Ládin nebo Abú Bakr al-Bagdádí, byl generál Solejmání oficiálním představitelem Íránu.

„Jednotky Kuds dělaly podobné věci v Iráku, Jemenu nebo Libanonu. Zajisté nebyly svatí, ale právní situace je odlišná,“ dodává.

Napřed válka, potom střílet

Solejmáního ovšem na seznam teroristů loni v lednu zařadila i Rada Evropské unie. „Seznam teroristů je jedna věc, ale ani Evropská unie není oprávněna někoho odsoudit k smrti,“ namítá Schwarzenberg.

Musíme dělat rozdíl. Když začneme zabíjet všechny diplomaty a generály států, které se nám nehodí, tak kde skončíme?
Karel Schwarzenberg

„Kdyby útočil na Spojené státy nebo ho zastřelili při útoku na americkou základnu v Iráku, tak by to bylo v pořádku,“ míní poslanec.

Jedna paní povídala...

Podle Trumpa ovšem Solejmání připravoval teroristické útoky, nebylo tedy jeho zabití oprávněné? „To je velmi rozšířená interpretace. Že prý snad připravoval něco proti Spojeným státům, tak ho zabiju. Jedna paní povídala. Předložil důkazy? Ne,“ zdůrazňuje.

Schwarzenberg v reakci na útok na svém Facebooku mimo jiné napsal: „Vyrostl v době, kdy se válka vyhlašovala. Teď se ale začíná střílet, bombardovat a odpalovat rakety, aniž by nějaký takový formální krok proběhl. Mě tento vývoj děsí.“

Čtěte také

„I když toto dělají mně sympatické a spřátelené mocnosti, tak to přesto považuji za porušení práva. Problém není právo, ale lidé, kteří se jej nedrží,“ doplňuje.

Jako teoretickou možnost připouští i vyhlášení války Íránu, sám by však byl proti. V případě, že Írán bude „dělat neplechu“, měly by na něj být uvaleny velmi tvrdé hospodářské sankce.

Karel Schwarzenberg, exministr zahraničí, poslanec TOP 09

Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.

Související