Že Solejmání připravoval útoky proti USA? Jedna paní povídala, míní Schwarzenberg (TOP 09)
Činy amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou zločinné. Nikdo nesmí překračovat mezinárodní právo, ani prezident Spojených států, prohlásil po zabití íránského generála Kásema Solejmáního exministr zahraničí, dnes poslanec za TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Čtěte také
„Když jeden stát (USA) v druhém státě (Iráku) zabije představitele třetího státu, tak je to podle mého názoru jasné porušení mezinárodního práva. Spojené státy nevyhlásily Íránu válku. Nikdo je neopravňuje v Iráku zabíjet Íránce,“ vysvětluje svůj postoj v pořadu Interview Plus.
Argumentuje i tím, že na rozdíl od uznaných teroristů, jako byl Usáma bin Ládin nebo Abú Bakr al-Bagdádí, byl generál Solejmání oficiálním představitelem Íránu.
„Jednotky Kuds dělaly podobné věci v Iráku, Jemenu nebo Libanonu. Zajisté nebyly svatí, ale právní situace je odlišná,“ dodává.
Napřed válka, potom střílet
Solejmáního ovšem na seznam teroristů loni v lednu zařadila i Rada Evropské unie. „Seznam teroristů je jedna věc, ale ani Evropská unie není oprávněna někoho odsoudit k smrti,“ namítá Schwarzenberg.
Musíme dělat rozdíl. Když začneme zabíjet všechny diplomaty a generály států, které se nám nehodí, tak kde skončíme?
Karel Schwarzenberg
„Kdyby útočil na Spojené státy nebo ho zastřelili při útoku na americkou základnu v Iráku, tak by to bylo v pořádku,“ míní poslanec.
Jedna paní povídala...
Podle Trumpa ovšem Solejmání připravoval teroristické útoky, nebylo tedy jeho zabití oprávněné? „To je velmi rozšířená interpretace. Že prý snad připravoval něco proti Spojeným státům, tak ho zabiju. Jedna paní povídala. Předložil důkazy? Ne,“ zdůrazňuje.
Schwarzenberg v reakci na útok na svém Facebooku mimo jiné napsal: „Vyrostl v době, kdy se válka vyhlašovala. Teď se ale začíná střílet, bombardovat a odpalovat rakety, aniž by nějaký takový formální krok proběhl. Mě tento vývoj děsí.“
Čtěte také
„I když toto dělají mně sympatické a spřátelené mocnosti, tak to přesto považuji za porušení práva. Problém není právo, ale lidé, kteří se jej nedrží,“ doplňuje.
Jako teoretickou možnost připouští i vyhlášení války Íránu, sám by však byl proti. V případě, že Írán bude „dělat neplechu“, měly by na něj být uvaleny velmi tvrdé hospodářské sankce.
Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus. Ptal se Michael Rozsypal.
Související
-
Sunnité z Mosulu spíš uvítají IS než aby byli pod nadvládou šíitů z Teheránu, soudí exdiplomat
Jak výrazně se po zabití íránského velitele Kásema Solejmáního zvýšila hrozba dalšího konfliktu na Blízkém východě? Host: bývalý diplomat Tomáš Pojar.
-
Matěj Schneider: Atentát na Solejmáního vás nutí volit mezi dvěma zly. Vy si ale vybírat nemusíte
Rok 2020 začal divoce. K apokalyptickým požárům v Austrálii se během několika dnů přidal americký atentát na íránského generála Kásema Solejmáního.
-
Thomas Kulidakis: Írán, kovboj Trump a hollywoodský trhák
Vypadá to, že americký prezident následuje scénář hollywoodských akčních trháků minulého století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.