Adam Černý: Olympiáda v Tokiu na virovém vlásku
O rok odloženou olympiádu v Tokiu ohrožuje příslovečný slon v místnosti, o kterém se veřejně mluví nepříliš nahlas, pokud vůbec. Oním slonem je riziko nárůstu onemocnění covid-19, kvůli němuž si čtyři pětiny Japonců myslí, že by jejich země neměla hry hostit ani letos. Na vládní úrovni je však cítit váhání. Proč?
Pořádat olympijské hry bylo po dlouhou dobu pro hostitele velkou a prestižní událostí, přestože zpravidla vyšly dráže, než se původně předpokládalo, a navzdory opakujícím se sporům o osudu nákladných sportovišť, jakým například byl a je baseballový stadion v jihokorejském Soulu, pro který se pracně hledá obecnější využití, než byl původní, jednorázový turnaj.
Čtěte také
Takovéto spory však vyhlížejí jako zanedbatelné hašteření ve srovnání se starostmi, které pořadatelům přinesl vpád covidu-19. Dnes se loňské rozhodnutí odložit hry z roku 2020 o dvanáct měsíců ukazuje jako nemístně optimistické.
Při prvním nástupu koronakrize japonská vláda, která je faktickým garantem pořadatelství, ačkoli oficiálně je jím vždy hostitelské město, mohla doufat, že během ročního odkladu se podaří vyvinout a v dostatečném množství vyrobit účinnou vakcínu a naordinovat ji tak velkému počtu lidí, aby se z vrcholného sportovního soutěžení nestala nepřijatelně riskantní událost nebo dokonce pohroma.
Olympiáda, politika a vlastní zdraví
Tento předpoklad se nenaplnil a možné důsledky šíření nových a rychleji se šířících variant viru posilují dohady o osudu olympiády.
Čtěte také
Vládní mluvčí sice dementoval zprávu londýnských Timesů, že kabinet zvažuje další odklad či zrušení olympiády, ale jeden z klíčových ministrů Taro Kono, který v minulosti šéfoval diplomacii a také obraně a který v současnosti odpovídá za organizaci očkování, uvažuje nahlas jinak. Podle něj musí mít olympijský výbor už teď plán B nebo třeba i plán C.
Klíčové čtyři podmínky pro uspořádání her popsal Takeši Nijinami, ekonomický poradce premiéra, jinak šéf pivního gigantu Suntory. Je to zastavit nynější růst případů nákazy, zavést povinnost používat obdoby české e-roušky, nejpozději od počátku února v masovém měřítku zahájit očkování a otestovat efektivitu opatření na nějaké jednorázové větší sportovní akci.
Splnit všechny tyto popsané podmínky se nezdá v tuto chvíli pravděpodobné, i když ne zcela vyloučené.
Osud tokijské olympiády však zásadním způsobem ovlivňují nejen zdravotní ohledy, ale domácí politika. V čele vlády stojí teprve od loňského podzimu Jošidide Suga a ten musí nejpozději letos na podzim obhájit svou pozici v čele Liberálně demokratické strany ve volbách. A v nich voliče, jak průzkumy ukazují, více než olympiáda zajímá vlastní zdraví.
Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.