100 let české vědy: Jak se zrodil semtex a kdo je valašský Edison?

„Valašský Edison“ Josef Sousedík podal na 200 patentů. Účast v odboji ho stála život

Josef Sousedík byl nejen talentovaný vynálezce v oblasti elektrotechniky, ale i továrník, dlouholetý starosta Vsetína a aktivní odbojář.

Za svůj nedlouhý život podal Sousedík přes dvě stovky patentů, ne nadarmo se mu proto přezdívá „valašský Edison“. Výraznou stopu zanechal zejména v oblasti vývoje elektromotorů.

„Sousedík nebyl vynálezcem elektromobilu, ale jednoznačně byl vynálezcem té hybridity – kombinace mezi spalovacím nebo zážehovým motorem a elektromotorem,“ říká spoluautor knihy o talentovaném technikovi Jiří Kohutka.

Využil vynikajících vlastností jak spalovacího motoru, tak elektromotoru a ty nejproduktivnější průběhy zkombinoval.
Jiří Kohutka

Jméno rodáka ze Vsetína zaznívá také ve spojení se slavnou Slovenskou strelou – rychlíkovým železničním spojem, který dovezl cestující z Prahy do Bratislavy za pouhé 4 hodiny a 18 minut. Rychleji to dokázalo až Pendolino ve 21. století.

Čtěte takéJosef Sousedík: Padesát let a dvě stě patentů

„Aerodynamický tvar vozu vymyslel konstruktér Hans Ledvinka, pohon (neboli hnací jednotku) vymyslel Sousedík,“ doplňuje Kohutka s tím, že právě kombinovaný pohon dělal ze Slovenské strely takový pojem.

Rozjezd vlaku, jízdu do kopců nebo zatáček zajišťoval elektromotor, jinak vlak jezdil na motor spalovací. Přechod mezi pohony byl přitom zcela plynulý a zajišťoval se jednoduše přepnutím páčky. 

Padl za vlast

Čtěte takéPo stopách „valašského Edisona“ – politika, vynálezce a vlastence Josefa Sousedíka

Josef Sousedík byl celých 11 let starostou svého rodného města a za druhé světové války se aktivně zapojil do zdejšího odboje. Republika pro něj byla podle Jiřího Kohutky na prvním místě a účast v odboji ho nakonec stála život.

„Byl napojený na východní i západní odboj. Když se naše vláda zasedající v Moskvě pod vedením Klementa Gottwalda dozvěděla, že Sousedík padl, drželi minutu ticha, přestože měl jednoznačně pravicové názory,“ vzpomíná na svého otce Tomáš Sousedík.

Josef Sousedík byl nejen vynálezce, ale i starosta a odobjář

Po roce 1948 ale komunisté v postavě moravského Edisona viděli hlavně továrníka, a proto upadl v nemilost. Ve Vsetíně se na něj ale i tak vzpomínalo v dobrém. „Když jsem jako malý kluk chodil s mámou na nákup, viděl jsem, s jakým respektem s ní lidé mluvili. Bylo z toho patrné, že si otce stále považují,“ vypráví Sousedík.

autoři: Filip Rambousek , marz
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.