Zrušení Karlovarského kraje? Životní úroveň občanů neklesne a ušetříme tím až stovky milionů, tvrdí poslanec Nový

23. srpen 2023

Včleňme Karlovarský kraj do většího územního celku a ušetříme, navrhuje poslanec Miloš Nový (TOP 09). Bývalá hejtmanka kraje a poslankyně Jana Mračková Vildumetzová (ANO) tento návrh odmítá a kritizuje, že právě nejmenšímu a nejslabšímu kraji je třeba aktivně pomoci, ne ho „rušit“.

„Je nevhodné mluvit o rušení krajů. Mnohem vhodnější je použít výraz slučování. A důvodů pro slučování krajů, tedy i Karlovarského, je mnoho,“ uvádí v Pro a proti Nový.

Čtěte také

Mračková Vildumetzová kritizuje, že se hovoří o slučování právě tohoto kraje. „Všichni ví, že kraj potřebuje pomoci, ale při první příležitosti na to zapomenou.“

„Rozumím emocionální rovině problému, ale nesmíme ji míchat s racionálním rozhodnutím. Kraje lze slučovat tak, že neutrpí kvalita života v takto sloučených krajích,“ věří politik.

Poslankyně se domnívá, že téma slučování Karlovarského kraje má odvést pozornost od právě schvalovaného vládního konsolidačního balíčku. „Navíc je kolega Nový z TOP 09, které v tomto kraji vytvořilo koalici a spoustu nových placených pozic.“

„Musí dojít k úsporám, ale bavme se o nějakém uspořádání, ne však na úkor nejmenšího a nejpostiženějšího kraje,“ žádá politička. „Vláda se do tohoto kraje ani nepřijela podívat, vůbec se o něj nezajímá.“

Čtěte také

Nový odděluje od sebe pohled celostátní, krajský a komunální. „Mě k úvahám o slučování vede pohled makroekonoma a souvisí se stavem veřejných financí. To, jaké je konkrétní složení krajské koalice v mých úvahách nehraje žádnou roli.“

Odhadnout ale přesně úspory, které by sloučením Karlovarského kraje s Plzeňským vznikly, prý není snadné. „Byly by to ale určitě desítky nebo stovky milionů korun,“ zdůrazňuje fiskální dopady slučování krajů Miloš Nový (TOP 09).

Bývalá hejtmanka tvrdí, že ve funkci ušetřila kraji mnoho peněz, ale teď je trend opačný. „Takže pokud přijde poslanec TOP 09 a vybere si, že chce zrušit Karlovarský kraj, tak to odmítám. Pojďme se bavit o celé České republice a tam musí dojít k nějaké shodě,“ vyzývá Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška. (repríza)

autoři: Lukáš Matoška , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.