Zpochybňování přijímání jakýchkoli migrantů mi přijde nehorázné, míní evangelický farář Pokorný
Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE) se pustila do organizování pomoci Ukrajině – pořádá finanční sbírku a připravuje ubytování pro válečné uprchlíky. Vzápětí se stala obětí internetových trollů, kteří zahlcují e-mailové schránky a sociální sítě církevní služby, prozrazuje synodní senior ČCE Pavel Pokorný: „Jsou to stovky nenávistných a útočných reakcí.“
Host Osobnosti Plus přiznává, že ho velmi potěšila reakce tuzemské vlády a její jasná vyjádření na podporu ukrajinských občanů. „Potěšilo mě, že ze strany vlády jsou pryč jakékoliv pochybnosti o přijímání uprchlíků.“
Pokorný vnímal dosavadní českou politiku spojenou s tématem migrace jako „naprosto ostudnou“.
Čtěte také
„A nejde jen o to, že to bylo téma, které se používalo jako strašák v různých politických kampaních, kam to vůbec nepatří. Jakékoliv zpochybňování, zda bychom měli přijmout toho, kdo pomoc potřebuje, mi přijde nehorázné.“
Jednání ministerstva vnitra nebo cizinecké policie při udělování azylu a přijímání uprchlíků bylo podle synodního seniora Českobratrské církve evangelické v minulých letech často provázen nevolí a šikanováním.
„To je věc, která se musí změnit. A já doufám, že když přijde jasný pokyn shora, tak se úředníci rychle přizpůsobí a atmosféra se promění.“
Blízký východ vs. Ukrajina
Při nastartované změně kurzu by se přitom Česká republika neměla stydět, domnívá se Pokorný a naráží na rozdílný přístup k uprchlíkům z Blízkého východu a východu Evropy.
Čtěte také
„V minulosti to bylo hodně spojeno s otázkou muslimskou – existovaly obavy, že jde o import Islámu do českých zemí. To teď tak úplně nehrozí, protože většina Ukrajinců jsou pravoslavní věřící. Myslím si ale, že by bylo dobré znovu otevřít i otázku našeho vztahu k muslimům a zkusit tady to veřejné mínění poučit. Konat nějakou osvětu.“
Pokorný upozorňuje na mnohé mýty: „Pokud jde o slovanskou vzájemnost, je to pro mě mýtus a zrovna tak si myslím, že je mýtus představa Islámu jako nějakého agresivního náboženství.“
Pokud jde o lidská práva a projevy lidskosti, nehraje roli náboženství ani národnost.
Pavel Pokorný
Za silně vkořeněnou chybnou domněnku považuje Pokorný také obecně rozšířené tvrzení, že jakékoliv náboženství je v zásadě nebezpečné, protože je nějakým způsobem totalitní a vede k radikalizaci.
„To jsou věci, ve kterých by naše společnost potřebovala poučit. Je to ale možná otázka dlouhodobého vzdělávání. Skutečně, pokud jde o lidská práva a projevy lidskosti, nehraje roli náboženství ani národnost.“
Za Putina se modlit nedokážu
Pokud jde o ruské prezidenta Vladimira Putina, Pavel Pokorný přiznává, že se za něj v tuto chvíli modlit nedokáže.
„Přenechávám ho pánu Bohu. Není to úplně moje věc, jak tento člověk skončí. Naše modlitby principiálně směřují ke slabým a zranitelným.“
Čeho se synodní senior Českobratrské církve evangelické nejvíc obává a v čem naopak spatřuje naději? Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Lucie Vopálenské s Pavlem Pokorným.
Související
-
V Záporožské jaderné elektrárně hořelo po nočním útoku ruské armády
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová řekla, že radiační situace v oblasti se zatím nezměnila.
-
Matěj Schneider: Bidenův proslov o stavu… Ukrajiny?
I díky jednotícímu rámování válkou na Ukrajině vyzněl Bidenův proslov o něco lépe, než jak to mohlo po uplynulých několika měsících demokratických nezdarů dopadnout.
-
Změní válka na Ukrajině Severoatlantickou alianci? Přiblížili jsme se vzniku evropské armády?
Co válka na východě Evropy napověděla o budoucnosti NATO? Debatují novinářka Helena Truchlá, analytik Petr Boháček a komentátor Jan Fingerland.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka