Ukrajině dodáváme zbraně, ale bojíme se lidem povolit ve válce bojovat, kritizuje senátor Láska (SEN21)
Ministerstvo obrany a Hrad mají už asi 400 žádostí o možnost bojovat na straně Ukrajinců. Měl by český stát těmto lidem účast ve válce umožnit? Advokát a senátor Václav Láska (SEN21) v Pro a proti souhlasí. Poslanec hnutí ANO Marek Novák ale věří, že jen výjimečně a za velmi přísných podmínek.
„Po stránce právní jde o velmi nejasnou situaci, protože není jasné, koho se nezbytná abolice týká,“ upozorňuje právník a senátor Láska. „Proto jsem navrhoval, aby vláda přesně nařízením definovala, kdo a za jakých podmínek na jaké straně může bojovat.“
Mám obavy, aby lidé vyhlášenou abolici nepochopili jako výzvu jít do války.
Marek Novák
Už dnes zákonné normy jasně nastavují procesy a odpovědnosti, namítá poslanec ANO Novák. „U individuálních žádostí víme, co to je za člověka, posuzuje ho ministerstvo obrany, vnitra a zahraničí, takže víme kdo tam jde.“
„Ale mám obavu, aby lidé ve čtvrtek vyhlášenou abolici nepochopili, jako výzvu jít do války. Toho se bojím, není mi to vůbec příjemné,“ svěřuje se poslanec.
Na Hradě mají vazby na Rusko a jeho tajné služby. My jim dáváme do ruky seznam lidí, kteří chtějí bojovat proti agresi.
Václav Láska
Láska však připomíná, že stávající legislativa využívá institutu individuální výjimky. „Ale dnes řada lidí chce bojovat na Ukrajině, a to v zájmu České republiky.“
„Navíc mám podezření, že na Hradě mají vazby na Rusko a jeho tajné služby. Tím jim dáváme do ruky případný seznam odvážných lidí, kteří chtějí bojovat proti ruské agresi. Takže legislativa nemyslí na současnou situaci,“ vysvětluje nezbytnost nových změn v zákonech senátor Láska.
Prověřovat zájemce o válčení?
Novák se také obává, aby nedošlo k naplňování osobních ambicí těch, kteří si chtějí jít „vyzkoušet“, jak válka vypadá. „Proto trvám na tom, aby bylo prověřeno, co to je za člověka, jaký má motiv.“
„Velká Británie, Dánsko a Lotyšsko už to udělali,“ tvrdí Láska. „Nemáme strach na Ukrajinu dodávat zbraně včetně těžkých, ale máme strach povolit, aby tam šli lidé. To je alibismus.“
Čtěte také
Ale ani stupňující agrese Ruska poslance prý nepřesvědčí, aby vysílal Čechům zprávu, že mají jet na Ukrajinu bojovat. „A to rozhodnutí o abolici takto vnímám. Proto neustále trvám na jednotlivém posouzení těchto žádostí,“ opakuje Novák.
Senátor se navíc obává nebezpečí z prodlení. „Pokud budeme šest týdnů prověřovat, aby na Ukrajinu skutečně odjel jen někdo, kdo pomůže, tak může už také přijet už do okupované země, obrátit se a přijet zpátky,“ varuje Václav Láska (SEN21).
„Musíme to vnímat tak, že je to zatím cizí válka, i když to asi zní hrozně. Rozhodně souhlasím s vysláním humanitární pomoci a nebál bych se k ní využít vojáky v aktivní záloze. Ale je naprosto lichá představa, že bychom je posílali do zatím cizí války,“ shrnuje Marek Novák (ANO).
Celé Pro a proti Karolíny Koubové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Pazderka: Počty padlých vojáků vnímá ruská společnost velmi citlivě. Pro Kreml je to rizikový faktor
Kdy se stal z herce Zelenského pravý lídr Ukrajinců? Tomáš Pancíř se ptal šéfredaktora serveru Aktuálně.cz Josefa Pazderky, který je přímo na Ukrajině.
-
Ústavní právník Kysela: Bojovat na straně Ukrajiny by se nejspíš neposuzovalo jako terorismus
Vyrazit na Ukrajinu a pomoci jí bránit se ruské invazi zvažují stovky Čechů. Pro boj v cizím vojsku nebo ozbrojených silách ale potřebuje každý povolení od prezidenta.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.