Zlámalová: Vláda nás držela v informační temnotě a strachu. A nelepší se to

V době koronavirové krize vznikla nezávislá expertní platforma KoroNERV-20. „Chci vědět, jak věci jsou. A v takové chvíli se spojíte s každým,“ popisuje různorodost týmu jeho členka, analytička týdeníku Echo24 Lenka Zlámalová. Čeho chce platforma dosáhnout, na to se jí v pořadu Osobnost Plus ptá Barbora Tachecí.

„Ze strany vlády se podle mě začala odehrávat naprostá hrůza – udržovali nás v informační temnotě,“ vysvětluje ekonomická analytička Lenka Zlámalová své aktivní členství v nezávislé expertní platformě KoroNERV-20.

Základní princip, na kterém iniciativa vznikla, byl proto podle Zlámalové požadavek na sdílení dat ze strany státu. „Někdy v půlce března jsme věděli jen to, že je 300 nově nakažených. Všichni žili v naprosté hrůze,“ připomíná.

Ke zlepšení přitom stále nedošlo, ilustruje Zlámalová na příkladu Karviné: „Nevíme kolik lidí je bezpříznakových, kolik má vážné příznaky… Dle mého názoru se nás snažili udržovat vě větším strachu.“ 

Přiznal to i rakouský kanceléř Sebastian Kurz, tvrdí Zlámalová s tím, že právě strach a nedostatek konkrétních informací ze strany vlády měl přivést občany k tomu, aby dodržovali nově zaváděná pravidla.

Vypnout program Antivirus

Zlámalová se velmi kriticky dívá například na program ministerstva práce a sociálních věcí Antivirus. Zpochybňuje, že jde o variantu kurzarbeitu a podnikatelům i ekonomice je v důsledku spíš ke škodě. „Cílem je co nejnižší nezaměstnanost,“ říká.

„Antivirus je výrazně zvýšená podpora v nezaměstnanosti, která udržuje podnikatele v pasti – pokud bych si v březnu nebo dubnu vzala na své zaměstnance Antivirus, tak je dnes v podstatě nemohu propustit. Peníze od státu bych totiž musela vrátit.“

Analytička upozorňuje, že ve chvíli, kdy padá ekonomika, nelze uměle udržovat nezaměstnanost. Pokud chce vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) oficiálně zvýšit podporu v nezaměstnanosti, měla by to udělat transparentně prostřednictvím parlamentu, apeluje.

Veřejné finance jako celek

V rámci sdružení KoroNERV-20 se podle Zlámalové často odehrávají i názorové střety. Ostatně když se k platformě přidávala, věděla, že jde o lidi různorodé, s nimiž by se jindy jen těžko shodla. Jednou z oblastí, kde se rozdíly mezi členy platformy projevily, je například sebrání peněz obcím.

„Já jsem zastáncem toho, abychom se na veřejné peníze dívali víc jako na celek. To, že Babiš vypouští peníze tu jedním fondem, tu druhým, nic nemění na faktu, že rozhazuje peníze. Často velmi neefektivním způsobem,“ uzavírá.

Co si myslí Lenka Zlámalová o zavření škol? Je podle ní Česko připraveno na případnou další vlnu pandemie? A proč by omezila dotování neziskových organizací? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Barbora Tachecí , Zuzana Marková

Odebírat podcast

Související