Žijeme ve společnosti s obrovskou věkovou segregací, tvrdí socioložka
„Už od 60. let používáme model tří krabic, podle kterého se chováme, jako kdybychom měli život rozdělený do tří ucelených celků: v mládí se máme vzdělávat, pak pracovat a občas odpočívat a nakonec umřít. Ale tak přece život nefunguje, což je nejvíc vidět na životech žen, které musí práce přerušovat nějakou péčí,“ říká socioložka Lenka Novotná, která se dlouhodobě věnuje tématům sociální odpovědnosti a udržitelnosti, zejména v oblasti vlivu na zdraví a kvalitní život.
Čtěte také
A dodává: „Naše životy přece neprobíhají ve třech ohraničených krabicích, ale jsou různorodé – přesto se k nám společenské instituce a struktury chovají, jako bychom skutečně takto měli žít.“
„I v naší společnosti tak máme velkou věkovou segregaci, věkové rozdělení. Už ve škole jsme s lidmi stejného věku, na pracovišti jsme s lidmi stejného nebo podobného věku a i ty domovy důchodců mají lidi stejného věku. To pak způsobuje, že se průběžně v životě neučíme od ostatních generacích,“ zdůrazňuje Novotná.
Jak se seniorům stárne? Potkali se s věkovou diskriminaci? Potýkají se s osamocením? V jakém stavu jsou mezigenerační vztahy v současné silně polarizované společnosti? A co je na stáří nejtěžší? Tyto a další otázky v debatě Vertikály, moderuje Eva Hůlková.
Související
-
Virtuální realita je pro seniory silný zážitek, myslí si sociální pracovnice
Diakonie poskytuje lidem s postižením nebo dětem a seniorům tzv. asistivní služby. Jsou to technologická řešení, která pomáhají posílit jejich fyzické nebo duševní funkce.
-
Senioři jako ekologičtí aktivisté? Proč ne: chtějí míň aut, víc zeleně a empatie
Ekologičtí aktivisté jsou už dnes i mezi dětmi školou povinnými, ale také senioři.
-
Pohybově aktivní senioři mají lépe propojené neurony v mozku
Fyzická aktivita chrání mozek i ve stáří. Neurovědci z několika univerzit našli v mozcích fyzicky aktivních seniorů více proteinů, které udržují spojení mezi neurony.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.