Žijeme v přelomové době. Teď se hraje vabank o platnost mezinárodních pravidel, míní advokát Kalvoda
„Politický černokněžník Donald Trump překreslil mapu euroatlantické civilizace. Západ dnes už není takový, jako se mi zdálo dřív, je mnohem menší,“ říká bývalý vicepremiér a dnes advokát Jan Kalvoda.
Když Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, prohlásil, že největším nebezpečím je, když Západ nenajde dost vůle k tomu, aby se sám bránil. Nástup Donalda Trumpa a sled nových nařízení jeho slova ještě i po třech letech potvrzují.
Čtěte také
Největší rezistenci podle Jana Kalvody dnes vykazuje takzvaná koalice ochotných, Polsko a Skandinávie včetně Dánska. Přístup ostatních je liknavý. Sporné je i zařazení Česka, do nějž možná zasáhne výsledek podzimních voleb.
„Je pro mě těžko snesitelné, když vidím největší opoziční stranu s ambicí na volební vítězství a sestavení vlády, jak říká stupiditu ‚My se nechceme chystat na válku, my chceme mír‘,“ kritizuje Kalvoda. „To by si zasloužilo pohlavek, zejména v okamžiku, kdy válka už začala.“
Stejně naivní je podle něj spoléhání na pomoc Spojených států nebo přehlížení hybridní války, která ve formě manipulací a ovlivňování veřejného mínění bují už léta. Co však chybí, je silný a přesvědčivý lídr, který by se hrozbám otevřeně postavil.
Přestat lhát a strategizovat
„Kdyby v této zemi existovala politická strana, která by přestala lhát a řekla občanům, že je třeba nastavit výdajové priority, zapomenout na některé spotřební záležitosti a zvyšování platů včetně důchodů a začít opožděně, deset minut po dvanácté, zbrojit, tak si myslím, že by to změnilo voličské prognózy směrem k zachování této země,“ domnívá se Kalvoda.
Čtěte také
Politická funkce je totiž podle něj především závazek veřejnosti, který je v rozporu se strategizováním kvůli preferencím. Někdejší předseda ODA přesto nepochybuje, že se může reprezentativní osobnost v pravou chvíli objevit, ačkoliv aktuálně veřejně nevystupuje.
„Neznám nikoho takového, ale určitě existuje. Třeba britský premiér Keir Starmer je typický protiklad těch typů, které politiku ovládají pár dekád,“ uvažuje. „Teď je třeba lidí, kteří nehrají o svou osobnost, o svou marnivost, ale o záchranu civilizace. Nemusí to být okouzlující typ, ale člověk, kterému veřejnost uvěří, že to myslí vážně.“
Dnešní doba je totiž podle Kalvody přelomová, neboť aktuální vývoj situace bude rozhodující pro další uspořádání světa.
Evropská unie je mrtvá?
„To, co se děje teď, je vabank. Rozhodnutí mezi tím, jestli chceme žít ve světě, kde platí mezinárodní pravidla, zákaz agrese, zákaz středověkého dobývání cizího území zbraněmi, vražděním. Anebo jestli ta pravidla neplatí,“ vysvětluje.
Čtěte také
Změnit se může nejen hodnotové uspořádání, ale i podoba spojenectví a nadnárodních organizací. Tento vývoj přitom nemusí být snadno zvratný jinou politickou reprezentací, protože ohrožuje vazby postavené na důvěře, kterou není snadné obnovit.
„Pozitivní efekt to má bezpochyby v tom, že Evropa se teď bude redefinovat. A to je další přelom – EU, jak existuje teď, je mrtvá,“ myslí si Jan Kalvoda. „Pokud má evropské spojenectví existovat, musí se mnohem více federalizovat, musí rozhodovat jako Evropa. A to se děje na bázi oné koalice ochotných, bez Maďarska, Slovenska a možná bez Česka.“
Jaká dichotomie platí ve vnímání populistických a seriózních politiků? Rozpadá se světový řád? A mají budoucnost mezinárodní organizace jako OSN? Poslechněte si záznam celého rozhovoru. Ptá se Barbora Tachecí.
Související
-
David Klimeš: Co by skutečně znamenalo být MEGA?
Snad nejnadužívanějším slovem současné evropské i české debaty je slovo „budíček“. Začalo po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu.
-
Přehodnotit nákup F-35 není potřeba, myslí si Flek. „Můžeme od USA koupit něco jiného,“ říká Koten
Česko podle premiéra Petra Fialy nemá důvod přehodnocovat nákup amerických letounů. „Není k nim žádná alternativa,“ připomíná poslanec hnutí STAN Josef Flek.
-
Jiří Pehe: Sjednotitel Evropy Donald Trump
Po zvolení Trumpa prezidentem jsme od jeho evropských kritiků slyšeli, že pokud jde v tom něco pozitivního, je to skutečnost, že pro Evropu to bude užitečný budíček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.