Zeman v projevu cílil na vnitřní nepřátele, koronavirus nechápe jako zásadní krizi, míní politolog
Prezident Miloš Zeman vyzval občany v souvislosti s šířením nákazy způsobené novým typem koronaviru k odvaze. Lidé nemají epidemii zlehčovat, ale zároveň ani propadat panice a strachu, řekl v předtočeném projevu v televizi Prima.
„Projev nijak nevybočoval z prezidentova tradičního politického stylu. Státnické projevy chápe velmi specifickým způsobem,“ poznamenává politolog Jan Květina z Metropolitní univerzity Praha.
Čtěte také
Projev státníka se podle něj vyznačuje tím, že vedle získávání politických bodů je jeho cílem i nalézání jednotící linie ve společnosti – například pojmenováním společného nepřítele, v tomto případě koronaviru. Zeman prý ale zmiňoval hlavně vnitřní nepřátele.
„Zeman sice na jedné straně říká: ‚Buďme k sobě lidští, chápejme se a buďme jednotní.‘ Ale zároveň nevynechá jedinou příležitost poukázat na v jeho pohledu ‚nekalé‘ živly, které boří jednotu. Za státnický ten projev považovat nemůžeme,“ míní politolog.
Květina poukazuje i na fakt, že prezident byl k projevu vytrvale vyzýván, což prý naznačuje, že je ve vleku událostí.
O koronaviru tam bylo jen málo zmínek a hlavní bod projevu směřoval jinam – svědčí to o tom, že prezident tu krizi nechápe jako zásadní.
Jan Květina
„Politický styl Miloše Zemana je založen na vytipovávání soupeřů a vnitřních nepřátel. V tomto ohledu to splnil. Je také otázka, komu byl projev určen – ne českému národu jako celku, ale těm, kteří jsou naladěni na stejné vlně jako prezident,“ míní Květina.
Čtěte také
Opozici vyzval Zeman k tomu, aby podporovala vládu – a pokud toho není schopna, měla by alespoň v době karantény mlčet.
„Kdyby opozice využívala situace k okopávání kotníků, že premiérem je bývalý komunista a daňová nebo sociální politika je špatná, to by bylo nemístné. V časech krize je ale klíčové, aby každý svědomitě dělal svou práci. A úkolem opozice je hlídat vládu,“ zdůrazňuje politolog.
Zároveň podle něj v Česku neexistuje strana, která by se vymezovala proti aktuálnímu krizovému režimu. Pokud by se ale dělo něco nestandardního, musí se opozice ozvat.
Související
-
Kamila Pešeková: Nová slovenská koronavirová vláda chce „léčit“ ohleduplností a solidaritou
Slovensko má v této pohnuté, koronavirové době novou vládu. Ta si složitější start nemohla ani představit.
-
Pravděpodobnost hospodářské recese kvůli koronaviru u nás hraničí s jistotou, varuje ekonom Kovanda
V Číně se kvůli koronaviru propadla průmyslová výroba o 13,5 %, což je největší pokles za 30 let. Jak pandemie dopadne na čínskou i světovou ekonomiku?
-
Ondřej Houska: Přístupy zemí ke koronaviru se liší, Britové můžou mít velký problém
Zatímco Česko nebo Itálie omezily vycházení a uzavřely veřejná místa, Nizozemsko a Británie se snaží s koronavirem bojovat jinak. Otázkou je, který přístup bude úspěšnější.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.