Zelení v Německu
Volby do Evropského parlamentu v Německu předvedly mohutný nástup zelených, který se nejspíš bude opakovat i v zářijových volbách do Bundestagu, tedy spolkového parlamentu. Například v hlavním městě Berlíně získali zelení 23,6 procenta hlasů a stali se tam druhou nejsilnější stranou po CDU. Jejich evropský poslanec Michael Cramer to komentoval takto: "Sociální demokraté nerozumí hospodářství, ekologii ignorují a na sociální problémy již dávno rezignovali, kdo by je potom volil."
Možná proto zelení pokořili sociální demokraty nejen v Berlíně, ale i v dalších velkých městech jako je Kolín, Bonn, Frankfurt, Würzburg, Ulm a Mnichov. Ve starých univerzitních městech na jihu země jako jsou Darmstadt, Heidelberg nebo Freiburg dokonce zvítězili a ve Stuttgartu, kde probíhaly současně komunální volby, mají v místním parlamentu nejsilnější frakci. Renate Künast to komentuje slovy: "My jsme stranou nového měšťanstva."
Základní otázka, na kterou dnes analytici hledají odpověď, tedy zní: Čím lze úspěch zelených v Německu vysvětlit? Ta nejjednodušší odpověď zní: Zelení profitují na úpadku sociálních demokratů, kteří nejsou levicovým a vzdělanějším voličům schopní nabídnout nějaký moderní koncept řešení ekonomické krize. Podle analytiků již při volbách v roce 2005 asi 650 000 voličů přeběhlo od sociálních demokratů k zeleným. A současně zeleným zřetelně pomohla i nízká volební účast: řada sociálnědemokratických voličů zůstala doma, zatímco voliči zelených, kteří jsou mnohem vzdělanější a bohatší, cítili volební účast jako povinnost.
To je další změna, kterou demoskopové zaznamenali: zelení v Německu jsou již delší dobu stranou, kterou volí ti, co více vydělávají, tedy vysokoškolsky vzdělaní akademikové, úředníci, zaměstnanci, kteří už ztratili důvěru ve velké a staré strany a hlavně vyčítají sociálním demokratům nekompetenci a zastaralé recepty a rétoriku.
Lékařka Katharina Blumenstock z Kolína nad Rýnem svůj kladný postoj k zeleným zdůvodnila médiím lapidárně: "Mě zajímá mnohem víc vývoj elektromobilů než státní pomoc továrně Opel. Musíme investovat do budoucnosti a ne do minulosti. Má-li člověk sociální cítění nemá jinou možnost než volit zelené. Jde vlastně o nouzovou volbu."
V Kolíně nad Rýnem ve čtvrti Ehrenfeld dokonce zelení dostali skoro 40 procent všech hlasů, což bylo víc než CDU a SPD dohromady. Z těchto výsledků se zdá být velmi pravděpodobné, že se plní předpověď profesora Nolteho z berlínské Svobodné univerzity, že velké strany mají svůj zenit ve staré Evropě za sebou a že se zeleným podařilo sdělit svým voličům, že nejsou jen politickou stranou, ale představují pro ně výraz životního pocitu a stylu.
Absurdita německých zelených ale spočívá v tom, že odsávají voliče sice sociálním demokratům, ale právě ti jsou jejich nejpřirozenějšími budoucími koaličními partnery. Možná ale i to se v blízké budoucnosti změní.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.