Ze zákulisí druhé republiky a exilu. Jan Kačer čte Politické vzpomínky Ladislava Karla Feierabenda

21. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Kačer

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ladislav Karel Feierabend (1891-1969) byl po mnichovské dohodě jmenován prezidentem Edvardem Benešem do druhé vlády generála Jana Syrového jako ministr zemědělství. Zůstal ve vládě Rudolfa Berana a po německé okupaci ve vládě generála Eliáše až do svého útěku z vlasti v lednu 1940, kdy unikl zatčení po vyzrazení své práce v odbojové skupině Politické ústředí. Do exilu se znovu vrátil po komunistickém puči a pracoval v Hlasu Ameriky.

Ladislav Karel Feierabend: Politické vzpomínky
Čte: Jan Kačer
Připravili: Olga Jeřábková, Mojmír Svoboda
Režie: Eva Řehořová
Natočeno: 1993

Feierabendovo memoárové dílo doplňuje, co dosud nebylo o minulosti řečeno, a vrhá nové světlo na události třicátých a čtyřicátých let.

Ladislav Karel Feierabend se narodil v Kostelci nad Orlicí, studoval klasické gymnázium v Hradci Králové a právnickou fakultu české univerzity v Praze, na níž dosáhl doktorského titulu. Roku 1930 se stal vrchním ředitelem Kooperativy a předsedou Pražské plodinové burzy, v roce 1934 jej vláda jmenovala předsedou Československé obilní společnosti.

Po mnichovské dohodě se stal ministra zemědělství a v roce 1940 odešel do exilu. Tam byl členem všech československých vlád, nejdříve jako státní ministr a od roku 1941 jako ministr financí.

Čtěte také

Z vlády odešel v únoru 1945 proti přání prezidenta Beneše, poněvadž nesouhlasil s politickou linií vlády. V červnu 1945 se jako soukromá osoba vrátil do Československa a patřil k těm, kteří se nekompromisně stavěli proti komunistickým snahám.

Proto nakonec odšel do exilu znovu. Od dubna 1948 žil ve Velké Británii a od roku 1950 ve Spojených státech. Od roku 1965 až do své smrti působil jako ekonomický a hospodářský odborník v Hlasu Ameriky, kde koncipoval vysílání pro Československo.

Tři knižní svazky jeho Politických vzpomínek, které vydalo brněnské nakladatelství Atlantis, zahrnují události ze třicátých a čtyřicátých let 20. století.

autoři: Ladislav Karel Feierabend , Alena Blažejovská
Spustit audio