Ze smrti bratra se nedá vymalovat. Dokáže to ránu jen dočasně zhojit, přiznává oceňovaný Patrik Hábl
Malíř a grafik Patrik Hábl patří k nejuznávanějším umělcům tuzemské střední generace. Jeho práce úspěšně prodávají aukční síně Sotheby’s nebo Christie’s. A v Centru současného umění DOX se teď koná výstava s názvem Tolik jiné přítomnosti, kde je k vidění i cyklus portrétů předčasně zemřelých osobností. „Inspirovala mě velmi osobní syrová zkušenost,“ přiznává a vysvětluje, že během koronavirové pandemie zemřel jeho starší bratr.
„Potřeboval jsem se z toho nějakým způsobem vymalovat. Terapií skrze malbu se nějak odrazit ode dna. A byla to pro mě i pocta bratrovi, který byl pro mě vždy vzorem.“
Hábl přiznává, že vymalovat se ze ztráty bratra se mu přesto nepodařilo: „Dá se tím tu ránu dočasně zhojit, ale pak vás to stejně provází celý život. Bratr je někdo, na koho je člověk napojený pupeční šňůrou celý život.“
Zůstat nohama na zemi a nejezdit do Číny
Prodejů svých děl ve světových aukčních síních si velmi váží. „Je to jako z říše snů, jako nějaký zázrak. Snažím se ale stále zůstat nohama na zemi a vycházet z toho, že se mi otevírají nové příležitosti.“
Host Osobnosti Plus ale věří, že ho úspěch nezměnil. Stále má prý v paměti dobu, kdy roznášel letáčky, uklízel a byl vděčný za jakoukoliv práci.
I když si nyní může vybírat, komu své obrazy prodá a kde bude vystavovat, pořád jsou pro něj nejdůležitější svěratelé „srdcaři“, tvrdí. „Vyhýbám se spekulantům, kteří dnes koupí a zítra prodají. Jsou pro mě důležití lidé, kteří to vnímají, budou v tom vyrůstat jejich děti.“
Čtěte také
Ačkoliv Čínu už navštívil a tamní krajina ho v tvorbě silně inspirovala, oficiální návštěvu pod záštitou českého ministerstva kultury odmítl. „Samozřejmě jsem to strašně dlouho zvažoval. Věděl jsem, že tam budeme trošku jako cvičené opice.“
A přestože si tím zřejmě zkomplikoval cestu ke spolupráci s významnými čínskými galeriemi, s odstupem času svého rozhodnutí nelituje. „Věděl jsem, že je to podpořené tamním komunistickým režimem, že je to něco jako s tou olympiádou – chtějí mít výkladní skříň,“ uzavírá.
Jaký má vztah ke krajině? Proč se věnoval tvářím starých mistrů? Poslechněte si celý audiozáznam Osobnost Plus Lucie Vopálenské.
Související
-
Pasta Oner: Každé ráno začínám nanovo. Vstávám s tím, že jsem nic nedokázal
Přestože měl problémy ve škole a nevzali ho ani na Akademii výtvarných umění, je Pasta Oner jedním z nejvýraznějších českých výtvarníků.
-
Mým tématem je obraz, a to v různých podobách, popisuje svou tvorbu malíř Hábl
Za plátno mu posloužila třeba pražská magistrála, podzemní garáže nebo čtyřicetimetrový panelák. „Mým tématem je obraz. V různých podobách,“ popisuje malíř Patrik Hábl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.