Závislost penzistů na státu má být menší. Nový státní penzijní fond Maláčové ji ale ještě zvýší, tvrdí poslanec ODS Bauer

29. srpen 2019

Důchodový systém v Česku zřejmě čekají změny. Mezi návrhy, které chce ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na podzim představit, patří vytvoření státního penzijního fondu. Ten by měl veřejnosti garantovat vyšší výnosy než fondy soukromé, které dnes často ani nepřekonají úroveň inflace.

Čtěte také

„My jsme předložili pracovní verzi vize nízkonákladového penzijního fondu a jsem rád, že si ji ministerstvo práce a sociálních věcí osvojilo a hledá optimální variantu realizace,“ chválí v pořadu Pro a proti poslanec České pirátské strany Tomáš Martínek. 

Tento státní fond, který by měl obchodovat téměř výhradně se státem, by byl zajištěný státním aparátem. Neměl by vysoké náklady na provoz a na rozdíl od soukromých fondů, by si nepotřeboval vyplácet zisk. „Takže by víc zůstalo pro klienty. Také by došlo ke zvýšení výnosů střadatelů konzervativních fondů.“

Z mého pohledu by šlo o vytvoření virtuálních osobních účtů a jednodušší zakládání pomocí poboček České správy sociálního zabezpečení. Přičemž by tady byla garance ústavním dodatkem, že tyto peníze nebudou moci být převedeny na stát... Náklady budou nízké, nebude třeba burzovních obchodníků, protože obchod bude ve spolupráci se státem nebo s dalšími bezpečnými aktivy. Švédský model ukazuje, že ty nejméně nákladné státní fondy mají i 0,08 % aktiv nákladů, což je výrazně méně než soukromé fondy. Ty si totiž vyplácejí kolem 15 % zisků.
Tomáš Martínek

Poslanec připomíná, že hnutí ANO připravuje Národní rozvojový fond. „Ale zatím to vypadá, že bude výhodný především pro banky a další velké společnosti. My ale chceme nabídnout možnost fondového zúročení právě běžným střadatelům. Nemusí jít o velké zhodnocení, ale i ta garance kladné nuly je určitě zajímavá.“

„Státní penzijní fond určitě není všespásný, je to jedna z mnoha dílčích věcí, které má řešit důchodová komise. Předpokládám, že každá pozitivní věc, která pomůže občanům České republiky i státu, který by mohl získat nový zdroj financování, je pozitivem,“ věří Pirát Tomáš Martínek.

Státní fond? Naivní představa

Čtěte také

„S tímto návrhem máme zásadní problém a nejsme osamoceni... Důvodů je velké množství. Stát s reformou penzí prakticky nepohnul. Proto mi přijde naivní představa, že prostřednictvím státního penzijního fondu se vše vyřeší,“ soudí poslanec ODS Jan Bauer. 

Za mnohem závažnější problém považuje to, že máme až 96 % seniorů závislých na státní penzi. „Cílem důchodové reformy je snížit tuto závislost, ale zřízením státního penzijního fondu se jen zas zvyšovat. Stát by neměl podnikat a zvyšovat konkurenci soukromým fondům.“

Řekněme si na rovinu: státní penzijní fondy ve III. pilíři nemají velkou oporu v rámci členských států Evropské unie. Děje se to ve Švédsku a v Anglii. Jde o menšinový názor. Výrazné výhrady má i naše ministerstvo financí nebo hnutí ANO, které je velmi zdrženlivé. Ale na důchodové komisi jsme se rozhodli, že problematiku chceme rozpracovat a s materiály se seznámíme... Právě diskuze nad výší poplatků v soukromých fondech je mně i ODS blízká.
Jan Bauer

Politik je přesvědčen, že v současné době je český III. pilíř z hlediska systému dobře nastavený. „Pravdou je, že je třeba do něj dostat více soukromých peněz, tedy aby se zapojilo více lidí.“ 

„Stále platí, že státní penzijní fond není zásadní nástroj, jak řešit důchodovou reformu v České republice a ty minusy podle mého názoru významně převažují,“ upozorňuje Jan Bauer (ODS).

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu. Ptala se Veronika Sedláčková.

autoři: Veronika Sedláčková , Ondřej Čihák
Spustit audio

Související