Zakazovat hry s Othellem je zrůdné. Nechme umělcům svobodu, vyzývá kunsthistorik Royt
„Myslím si, že dialog s lidmi a konfrontaci mých názorů, které nemusí být vždy pravdivé, je dobré zažít,“ říká kunsthistorik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Royt. Dodává ale, že mu vadí, když diskutují lidé, kteří nemají co říct. „Nevzdělaní lidé to nahrazují arogancí a hraním si na něco, čím nejsou. To je to nejhorší, co vůbec může být. Myslím, že je to dané tezemi, že musíte být za každou cenu úspěšný. “
V životě se řídí heslem „pracuj a pánbůh ti pak pomůže“, které se snaží naplňovat i coby vysokoškolský pedagog. Rozdělit se o své znalosti s druhými totiž považuje za vnitřní povinnost: „Je to ale spojeno s radostí – jsem toho povinován sobě, Bohu a bližním.“
Čtěte také
Jan Royt se netají tím, že je věřící katolík, přestože byl pokřtěn v církvi evangelické. „A moje manželka je farářkou Církve československé husitské, takže mám velice pozitivní vztah ke křesťanství jako takovému.“
Umění, o kterém od devadesátých let přednáší nejen na Filozofické, ale i Katolické teolofické fakukltě Univerzity Karlovy, Akademii výtvarných umění nebo ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, je podle Jana Royta bytostnou potřebou člověka.
„Je to něco, co je pro člověka naprosto nezbytné a duchovně potřebné,“ domnívá se.
Nechme svobodu umělcům a lidem, kteří umění vnímají. To je důležité.
Jan Royt
Upozorňuje ale, že v chápání umění jsou důležité dobové kulturní kontexty a svoboda: „Když vidím, že jsou zakazovány hry s Othellem, připadá mi to úplně zrůdné a absurdní. Omezování umění pod jakýmikoliv politickými nebo ideovými frázemi je neštěstí.“
Host Hovorů Evy Hůlkové apeluje: „Nechme svobodu umělcům a lidem, kteří umění vnímají. To je důležité. Ale klade to zodpovědnost na umělce i publikum.“
Poslechněte si celé Hovory Evy Hůlkové.
Související
-
Výstavy si dělám sám. Abych řekl pravdu, kurátory nesnáším, říká uznávaný výtvarník Rittstein
„To, že se můj obraz prodá v aukci za skvělou cenu, sice potěší, ale zase tolik to pro mě neznamená," říká výtvarník Michael Rittstein v pořadu Hovory.
-
Fotoobrazy dělám na mobilu. To aby lidé měli pocit, že to taky zvládnou, říká digitální výtvarník
„Začalo to úplně jednoduše, když jsem jednou potřeboval někomu z žertu vyměnit hlavičku u tělíčka a stále mi něco chybělo,“ popisuje Roman Řehák.
-
Nejlepší fotografie nemusí mít popisek. Ale já je stejně vždycky popsal, zamýšlí se fotograf Šilha
S fotoaparátem procestoval všechny kontinenty včetně Antarktidy. „V poslední době mám pocit, že nejdivočejší divočina je na všech letištích světa,“ směje se fotograf Šilha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.