Zachovávejme tradice s rozmyslem. Jedna návštěva čerta výchovu dítěte nespraví, varuje psycholog

5. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikuláš čert v Praze
0:00
/
0:00

V podvečer 5. prosince chodívá po domácnostech s dětmi Mikuláš. A s ním také anděl a čert. Nepřiměřené chování čerta ale může dítěti způsobit trauma.

Pokud rodiče chtějí pozvat Mikuláše a jeho suitu domů, měli by si prý dobře promyslet, co od jejich návštěvy očekávají. „Doporučuji, aby rozhodně nešlo o výchovný záměr,“ říká psycholog Petr Porubský z Linky bezpečí.

Dodává také, že vhodnější než strašit děti čertem je využít Mikuláše a anděla jako motivaci a ocenit to, co se dětem v uplynulém roce dařilo.

K apelu na rodiče se přidává i psycholog Petr Šobra, podle kterého může čert pobíhající po bytě narušit bezpečný prostor dítěte v rodině. Představitel čerta by si prý měl uvědomit, že nejdůležitější postavou večera je dítě.

Řinčení nějakého řetězu musí být pro dítě zbytečně stresující a nevím, proč by ho tomu měl čert vystavovat.
Petr Šobra

Lepší variantou je podle psychologa vzít dítě na hromadnou mikulášskou akci. „Už jen tím, že děti vidí ostatní, jak se s Mikulášem, čertem a andělem potkávají, jsou komunitně podpořeny,“ vysvětluje Šobra.

I přes výhrady k některým čertovským praktikám, je prý ale dobré zvyk udržet. „Tradice nerušme. Zachovávejme je, ale používejme je s rozmyslem. Jedna návštěva výchovu dítěte nespraví,“ uzavírá Petr Porubský.

Svatý Mikuláš se narodil kolem roku 280 v Lykii na území dnešního Turecka. Později působil jako biskup v Myře. Zemřel 6. prosince.

autoři: Andrea Skalická , marz
Spustit audio

Související