„Z vojáků se stávají čísla. Chtěla jsem těm číslům vrátit jejich vzhled.“ Brněnská studentka modeluje 3D sochy veteránů ukrajinské války

12. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 3D sochy veteránů války na Ukrajině
0:00
/
0:00

Optický skener může zachytit konflikt na Ukrajině do trojrozměrných portrétů. Pavla Nikitina, ukrajinská studentka sochařství, se rozhodla naskenovat těla vojáků a zvěčnit jejich válečnou oběť do 20 cm vysokých soch. Brzy je vystaví v kyjevské galerii.

3D studio brněnského sochařského ateliéru umožňuje studentům využívat k tvůrčí práci moderní technologie. Toho využila studentka Pavla Nikitina. Pro svou ročníkovou práci si vybrala konflikt na Ukrajině a rozhodla se vytvořit 3D reportáž z místa.

Pavla Nikitina při práci

„Pracuju s lidským osudem. Osudem lidí, o které stát a společnost ztrácejí zájem. Po tom, co prošli válkou, nikdo neví, jak vypadají. Protože na začátku války byly zprávy konkrétní – o lidech, kteří se vrátili nebo nevrátili, byla tu jména, fotky. To všechno se zveřejňovalo a lidé měli přehled. Teď se to změnilo a z vojáků se stávají čísla. Chtěla jsem těm číslům vrátit jejich vzhled,“ říká studentka.

Trojrozměrné zachycení vleklé války v rodné zemi promýšlela už několik let. Právě technologie zdejšího ateliéru jí umožnily koncept zhmotnit v ročníkové práci.

Každý z nich si zaslouží svou sochu

Studentka sochařství vzala ruční 3D skener s počítačem a vyrazila na Ukrajinu. Vojáky plánovala skenovat přímo na frontě, to se ale ukázalo jako nemožné. V terénu by čelila spoustě technických problémů – od světelných podmínek až po potřebu na pět minut zmrazit čas, aby mohl vzniknout sken. Své modely nakonec našla v rehabilitačních centrech.

„Chtěla jsem nějak schovat chyby, které v těch lidech jsou, a opravit už chybějící části těla, které by nebyly naskenované jen proto, že se neustále hýbali a chvěly se jim ruce a nohy. Já jsem pracovala na tom, abych dávala skeny dohromady. Jako bych je tím způsobem léčila. Zas jsem je skládala dohromady, aby voják, který uvidí svou sochu, byl spokojený s výsledkem,“ uvádí Nikitina.

Ani tak nebyly skeny vojáků z rehabilitačních center dokonalé. I s tím ale autorka koncepčně pracovala.

Je to strašně chytré a drahé dláto, nic jiného

3D skener umožňuje digitalizovat povrch objektu tak, že ho převede do bodů a ty následně převede na geometrický model v tzv. polygonální síti. 3D model objektu vznikne postupným snímkováním ze všech úhlů. Počítačový program je pak poskládá do přesného tvaru.

3D sochy Pavly Nikitiny

Michal Gabriel, Pavlin pedagog a vedoucí brněnského sochařského ateliéru, upozorňuje na to, že právě interakce mezi umělcem a jeho objektem je kromě autorovy invence zásadní ingrediencí umění jako takového. „Ve 3D skenování funguje nějaká zvláštní psychologie kontaktu modela a člověka, který skenuje a který ví, jak to má probíhat. Už se v tom orientuje a může třeba něco doporučit v tom, na co se soustředit, nebo kam se dívat a nějak mu to skenování ulehčit,“ uvádí Michal Gabriel.

Byl to právě on, kdo na uměleckou akademickou půdu technologické vychytávky přinesl a kdo povzbuzuje studenty, aby s nimi pracovali. „Celá ta technologie je úžasná, ale ve skutečnosti je to jen strašně chytré a drahé dláto, nic jiného. Bez hlavy tvůrce se tam neodehraje nic,“ dodává.

Během prázdnin se chce Pavla Nikitina opět věnovat válečné 3D reportáži, tentokrát ale plánuje pomocí 3D skeneru zachytit i prostředí a vše zveřejnit v zamýšlené virtuální galerii.

autoři: Martina Pouchlá , kr
Spustit audio

Související