Wikipedie slaví dvacetiny. „Máme boj proti dezinformacím v krvi,“ vyzdvihuje wikipedista Dostál

15. leden 2021

Wikipedie prošla za dvacet let své existence výrazným vývojem a dnes patří k nejnavštěvovanějším stránkám na internetu vůbec. „Když potřebuji najít rychlé informace, tak s Wikipedií pracuji, ale pro její užití při vědecké práci je třeba uplatnit kritičtější měřítka, což platí pro všechny pramenné zdroje,“ říká historik Zdeněk Doskočil. Dlouholetý wikipedista Vojtěch Dostál připomíná, že tato encyklopedie je neustále rozpracované dílo a k vědecké práci ji ani nedoporučuje. 

„Vědci a lidé, kteří potřebují opravdu seriózní informace, by měli jít do primárních zdrojů,“ doporučuje Dostál, který je členem Wikimedia Foundation. 

Čtěte také

„Při psaní hesel se řídíme pravidly, která si komunita přispěvatelů vymyslela. Požadujeme po editorech, aby dodržovali neutralitu, vycházeli z hodnověrných zdrojů a spoustu dalších věcí. Proto nedoporučujeme, aby se používala ve vědecké práci. K tomu přeci ani encyklopedie neslouží, zvláště ne ta internetová a psaná dobrovolníky.“

Komunita lidí, kteří se hlídají

Každé encyklopedické dílo potřebuje hierarchickou kontrolu, vysvětluje historik Doskočil z Historického ústavu Akademie věd ČR, spoluautor Biografického slovníku českých zemí. „Jako uživatel vidím handicap Wikipedie v tom, že se nedozvím, kdo vlastně konkrétní heslo napsal a kdo editoval. Také jsou mezi hesly velké kvalitativní rozdíly.“

Wikipedista ale upozorňuje, že články vytváří komunita dobrovolníků, kteří se kontrolují navzájem. „Základní představa je, že když se lidé navzájem hlídají, tak kvalita postupem času roste, což se i děje. Autorem pak ale není nikdo konkrétní.“

Práce na slovníku má své limity. Jedním je menší pružnost v aktualizaci údajů. Druhým limitem je i pomalost vzniku.
historik Zdeněk Doskočil

Historik Zdeněk Doskočil zvlášť oceňuje pohotovost Wikipedie. „Naše pojetí práce na slovníku má své limity. Jedním je menší pružnost v aktualizaci údajů. Druhým limitem je i pomalost vzniku: náš slovník začal vycházet v roce 2004, soustředíme se jen na české země a jmenná hesla a teď jsme u písmene H.“

Když vidíme nějaký vandalismus, tak okamžitě zasáhneme. Naši komunitu tvoří lidé, kteří mají boj proti dezinformacím v krvi.
wikipedista Vojtěch Dostál

Stává se velmi často, že se politici, marketéři nebo firmy snaží ve wikipedistickém článku prosadit svůj pohled na věc. „Ale jen velmi vzácně se to podaří. Ty nejokatější případy dokážeme odhalit a zasáhnout, tedy upozornit editora, zamezit v editaci nebo článek případně zamknout,“ říká wikipedista.

„Komunita aktivně sleduje poslední změny, které se odehrály na Wikipedii. Když vidíme nějaký vandalismus, tak okamžitě zasáhneme. Naši komunitu tvoří lidé, kteří mají boj proti dezinformacím v krvi,“ ujišťuje wikipedista Vojtěch Dostál.

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.