Vzpomínka na Antonína Švehlu. Proč se v časech protektorátu připomínal demokrat?
V prosinci 1943 se v Praze konala vzpomínková akce na významného prvorepublikového politika, agrárníka Antonína Švehlu. Jak je možné, že se za protektorátu připomínal demokrat Švehla?
„Švehla byl jedním slovem formát a řekl bych, že to byl největší politický praktik, jakého tato země ve 20. století měla,“ říká v 76. příběhu z protektorátu historik Jaroslav Rokoský. Rozhlasový archiv uchovává reportáž ze slavnosti, která se konala 12. prosince 1943 u příležitosti 10. výročí úmrtí Antonína Švehly.
Čtěte také
Švehla byl dlouholetý předseda agrární strany a trojnásobný předseda vlády v dobách první republiky. Jak to, že v časech protektorátu, kdy byl nejeden z agrárníků zatčen jako nepřítel Říše, včetně Švehlova nástupce Rudolfa Berana, bylo možné si demokrata Švehlu připomenout?
Udělat radost rolníkům...
Podle Jaroslava Rokoského tím nacisté chtěli do jisté míry zachovat zdání kontinuity, a pak také udělat „radost“ rolníkům, kteří měli Švehlu ve velké vážnosti. Vždyť právě zemědělci byli pro chod protektorátu důležití.
Je zajímavé, že ve stejný den, kdy se konala vzpomínka na Antonína Švehlu, došlo v Moskvě k podpisu československo-sovětské smlouvy, která dala poválečnému vývoji Československa vcelku jasný směr. Země měla budovat socialismus a spadnout do sovětské sféry vlivu.
Takové poměry s konzervativními agrárníky pochopitelně nepočítaly. Jejich strana byla zakázána a představitelé pronásledováni. Připravila Veronika Kindlová.
Související
-
Sociální demokrat Laušman doplatil na svou důvěřivost. Z exilu ho v 50. letech unesla StB
Bohumil Laušman – politik, který doplatil na svou důvěřivost. I tak by se dala charakterizovat politická dráha svého času nejmladšího poslance meziválečného parlamentu.
-
Protektorátní ministr Hrubý získal vzdělání vlastní pílí. Koketoval i s bolševismem
V lednu 1942 v rámci rekonstrukce protektorátní vlády stanul v čele resortu zemědělství a lesnictví Adolf Hrubý.
-
Eliášův nástupce Jaroslav Krejčí byl premiérem do ledna 1945. Po válce dostal 25 let vězení
Jaroslav Krejčí se stal po Aloisi Eliášovi třetím předsedou protektorátní vlády. Oficiálně jím byl od ledna 1942 do ledna 1945, ale prakticky už od podzimu 1941.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.