Vyšetřování nepřítomných
Co umí dnešní laboratoř klinické biochemie? Červená kniha v kontextu díla C. G. Junga. Světový den psoriázy.
V magazínu Ženšen se často setkáváme s diagnostickými metodami neboli vyšetřeními. Někdy i pouhý popis některých metod působí značně nepříjemně. V laboratořích klinické biochemie se ale děje pravý opak - vyšetření probíhá v nepřítomnosti vyšetřovaného. MUDr. Klára Bořecká popíše, jak vypadá současná laboratoř a co je nového v poslední době v biochemických analýzách.
Psychoanalytik Carl Gustav Jung okolo roku 1913 procházel osobní krizí, prožíval apokalyptické vize a obával se počínající psychické poruchy. Své zážitky si po dobu následujících 16 let zaznamenával do deníku, vázáného v červené kůži. Kniha ležela dlouhých 90 let v trezoru švýcarské banky, poprvé byla vydána loni ve Spojených státech. Červenou knihu i její český překlad představí Zdeněk Jančařík.
Před nedávnem jsme si připomněli světový den lupénky. Tato nemoc se také nazývá psoriáza - z řeckého slova psora, což znamená šupina nebo svědění, což jsou typické projevy na kůži. Čeští vědci ale zjistili, že psoriáza postihuje také jiné části těla. Setkáme se také s pojmem psoriatický syndrom. Tento český objev dnes připomene prof. Petr Arenberger.
I pro dnešek jsou připraveny dvě aktuální zprávy ze zahraničí: výzkum propojení mozku s počítačem a další teorie vzniku alergií.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.