Výbuch jaderné elektrárny netrénujeme, to se nemůže stát. Není to jaderná bomba, uklidňuje operátorka Temelína Chalupová

9. červen 2025

„Vlastně je to podobně jako u toho Homera Simpsona: Sedím spolu s dalšími třemi kolegy v místnosti plné tlačítek, displejů v blokové dozorně, tedy na velíně jaderné elektrárny,“ popisuje Adéla Chalupová, operátorka JE Temelín a mimo jiné i atomová influencerka.

Původně chtěla být pilotkou, nakonec vystudovala ČVUT a stala se jadernou inženýrkou, dnes šéfuje reaktoru, ke kterému máme všichni respekt, a to Chalupové ještě nebylo 30 let. 

Čtěte také

„Jeden můj kolega má na starosti primární okruh, pak sedím i s vedoucím blokové dozorny, vedoucím reaktorového bloku a já jsem na sekundárním okruhu, takže odpovídám za provoz parogenerátorů, turbíny, systémů kondenzace, napájecí vody a dokonce i těch chladicích věží, které vidíte, když jedeme kolem elektrárny,“ popisuje svou práci. 

Mohlo by se zdát, že šéfovat sekundárnímu okruhu je míň „důležité“, opak je ale pravdou.

„Přijde mi, že systémy fungují společně, takže jsou důležité oba. Je to okruh pro výrobu elektřiny, který reálně potřebujeme pro provoz celé elektrárny. Když pak trénujeme i havarijní stavy, tak ,sekundár‘ je potřeba pro důležitý odvod tepla z jaderného reaktoru,“ vysvětluje jaderná expertka. 

Cvičíme kdeco...

Každý operátor musí projít množstvím testů, simulací poruch či nácvikem chování při haváriích, a to je pak zakončeno několika i státními zkouškami. 

Čtěte také

„Výbuch jaderné elektrárny netrénujeme z prostého důvodu – ona totiž vybuchnout nemůže už principu svého fungování. Není totiž konstruovaná jako jaderná bomba. Samozřejmě, že cvičíme teroristické útoky i pád letadla. Kdyby se stal nějaký třeba teroristický útok – a doufejme, že se to nikdy nestane –, tak by ale řešení následků bylo stejné, jako kdyby šlo o technologickou poruchu.“ 

Když Adéla Chalupová usedne na svou pracovní židli a zrovna neprobíhá nějaký výcvik, tvrdí, že jde o velmi zajímavou práci. „Mně to nudné nepřipadá. I při samotných simulacích jsme všichni hodně klidní – všechno totiž musíme řešit s ledovým klidem,“ nastiňuje.

A dodává: „V denním plánu jsou různé zkoušky zařízení, přejíždění čerpadel apod., takže opravdu je u nás každý den trošku jiný a vůbec mi má práce nepřijde rutinní.“ 

Celé Hovory s inovátory najdete v audiozáznamu, poslechněte si rozhovor Michaela Rozsypala s Adélou Chalupovou. Dozvíte se i to, proč se vrhla na popularizaci energetiky i jaderné fyziky, nebo jak umělá inteligence zasahuje do řízení reaktoru a další zajímavosti.

autoři: Michael Rozsypal , lup

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu