Beneš: Nabídka Korejců na Dukovany je platná do konce června, věřím, že ji prodlouží. EDF chce tendr zbořit
Francouzská EDF má zadání, aby se tendr na Dukovany zbořil a nové bloky v Česku vůbec nevznikly, je o tom přesvědčený generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. „Snaha Francouzů bude hnát to tak dlouho, až se to celé rozsype, začne to celé znovu a pak budou říkat, vyberte si nás bez soutěže. My jsme přeci jediní vaši opravdoví kamarádi,“ nastiňuje v exkluzivním rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.
V posledních dnech pronesl generální ředitel a předseda představenstva skupiny ČEZ Daniel Beneš dva silné výroky: „Kontrakt s francouzskou EDF bych v životě nepodepsal.“ „Firmě nejde o to, zakázku na nové Dukovany vyhrát, ale o to, aby tahle elektrárna vůbec nevznikla.“
Zazněly v ten samý den, kdy měla dceřiná polostátní společnost ČEZu, Elektrárna Dukovany II, podepisovat smlouvu na stavbu dvou nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany za 407 miliard korun s vítězem tři roky trvajícího tendru, korejskou firmou KHNP.
Čtěte také
Podpis kontraktu ale předtím na základě stížnosti neúspěšného zájemce o zakázku, francouzské EDF, zablokoval předběžným opatřením brněnský krajský soud.
Teď musí verdikt prozkoumat ještě Nejvyšší správní soud, který rozhodne, zda se kontrakt může i přes žalobu EDF na vyhodnocení tendru podepsat. Pokud ne, stomiliardová zakázka může nabrat měsíce až roky zpoždění.
Bylo moudré na takto velký projekt vypisovat tendr? Jak je reálné, že se nové dukovanské bloky vůbec postaví? A jak je to s dalšími jadernými reaktory v severočeských Tušimicích?
Odpovědi nejen na tyto otázky zazní v první části rozhovoru, který Daniel Beneš poskytl exkluzivně pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus.
Jak velké je podle vás riziko, že se smlouva s Korejci nakonec vůbec nepodepíše a celý tendr spadne pod stůl?
Když máte takto složitý projekt, tak vždycky řešíte nějaké krizové situace a rizika. Musíme udělat všechno proto, aby se to riziko nezhmotnilo. A to z jednoho prostého důvodu, že mluvíme o energetické nezávislosti a soběstačnosti České republiky a o tom, že tyto bloky by měly vyrábět levnou elektřinu nebo elektřinu za přijatelné ceny.
Čtěte také
Jak je to s levnou elektřinou z jaderných zdrojů určitě ještě probereme, teď ale zůstaneme u toho, co mohou Korejci dělat. Podle některých analytiků může KHNP od zakázky odstoupit, pokud se zkoumání soudu a vůbec celý podpis kontraktu potáhne. Druhá věc je, jak dlouho bude platná jejich nabídka. Máte od korejské strany nějaké informace, jak dlouho jsou ochotní čekat?
Nabídka je v tuto chvíli platná do konce června letošního roku. Ve výběrovém řízení vždy dáváte nabídky s platností na nějakou dobu, což nejsou léta, ale spíš měsíce.
Nemáme žádné indikace od korejské strany, že by svoji nabídku nechtěli prodloužit, a my určitě o prodloužení požádáme. V tuto chvíli vidíme jejich odhodlání to nevzdat.
Nicméně to nebude trvat do nekonečna. Riziko roste s délkou problému, který dnes máme, což je to předběžné opatření soudu. A upřímně řečeno, na to hraje EDF. Na to, že bude zdržovat, různě obstruovat, šikanovat všemi možnými prostředky a způsoby, až to Korejce přestane bavit, tu nabídku neprodlouží a celý tendr se sesype.
Čtěte také
A proč by to EDF dělala?
Protože nevyhráli v tendru. Mají jasné zadání svého akcionáře (francouzský stát, pozn. red.), že tu elektrárnu v Čechách mají stavět oni. Jenže posledních dvacet let žádný tendr nevyhráli, takže to není disciplína, v které by byli dobří. Jak v Evropě, tak kdekoliv na světě.
EDF ale staví všude v Evropě. Respektive tam, kde se staví jádro.
Všude ne, ale můžeme si říct, jaké staví projekty.
Jistě, je tam dlouhé zdržení, překročení ceny a tak dále. Narážíte ale i na to, že Francouzi ty projekty získali na základě mezivládních dohod?
EDF například staví v tuto chvíli v Anglii, kde nebylo výběrové řízení, tam si tu lokalitu koupili a udělali dohodu s britskou vládou. Ve Francii chtějí stavět celou flotilu jaderných elektráren. Tam se nesoutěží, protože je tam dáno, že pro francouzský stát staví EDF sama sobě, takže to je úplně jiný způsob výběru.
Čtěte také
Ale abych neutekl z otázky, co vlastně EDF chce. V momentě, kdy nevyhráli, když jsme je nevybrali v polovině loňského roku, tak je pro ně výhodnější, aby tendr prostě nedopadl vítězstvím vůbec nikoho. Aby se to vrátilo na začátek, protože oni věří, že budou vybráni jiným způsobem, než na základě ekonomických kritérií jako nejlepší nabídka v soutěži. To je jejich metoda, jak se dostávají k zakázkám.
Dá se společnosti KHNP věřit, že splní všechno, co ve své nabídce splnila? Jaký podíl na stavbě nových bloků v Dukovanech mohou reálně očekávat české firmy? Proč máme nejdražší elektřinu v Evropě a jak je velké riziko blackoutu kvůli plánovanému odstavení uhelných zdrojů? Jaká pro a proti by mělo „zestátnění“ ČEZu? Poslechněte si celý rozhovor.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka