Všeobecná výstava skončila s obrovským dluhem

18. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Průmyslový palác Výstaviště Praha Holešovice

15. května 1991 byla na Výstavišti v pražských Holešovicích otevřena Všeobecná československá výstava. Krátce po sametové revoluci měla světu ukázat, že Československo se má stále čím pochlubit. Navštívilo ji na 2,5 milionu lidí, přesto nakonec skončila obřím dluhem.

Přímý přenos ze zahájení výstavy odvysílaly rozhlasové stanice Československo i Praha. Organizátoři výstavy se před 30 lety chtěli vyrovnat slavné Jubilejní zemské výstavě, která v Praze proběhla tehdy právě před sto lety. 

Čtěte také

Na všeobecné se, podobně jako na té jubilejní, prezentoval průmysl i obchod. Objevila se tu v té době ještě nedostatková západní elektronika nebo zahraniční auta.

Byly tu expozice věnované zemědělství či dopravě. Probíhaly kulturní i sportovní akce a předváděla se řada gastronomických podniků.

Přesto návštěvnost nebyla taková, aby pokryla náklady, takže za ní zbyl dluh téměř 1,5 miliardy korun. Společnost pro uspořádání výstavy upadla do insolvence a Výstaviště získala slovenská společnost Incheba.

Poslechněte si celý díl série 30 let poté Mileny Štráfeldové. 

  • Rozhlasový dokument je jedním z nejnáročnějších žánrů. Obsahuje v sobě jak zpravodajství, tak publicistiku, slovesnou tvorbu i specifickou práci s hudebním designem. V minulém roce vzniklo v rozhlase 853 dokumentů a jejich poslech by vám zabral 23 325 minut. Podívejte se na další fakta o rozhlasu na webu nasecislahraji.cz.
Naše čísla hrají... s vámi
autor: Milena Štráfeldová
Spustit audio

Související