Voliči nestojí o politika s vizí, protože každá vize vyžaduje oběti, vysvětluje podnikatel Dobrovský
Dnešní politika, a nejen ta česká, není soupeřením demokratických stran, ale soubojem nepřátel, říká podnikatel a filantrop Jan Dobrovský. Podle něj je hlavní příčinou vyčerpání témat politiky po 2. světové válce.
„Politika, která měla zabránit podobnému konfliktu, jakým byla 2. světová válka, zařídila relativně nejdelší bezválečné období pro část světa,“ dodává Dobrovský.
Mezitím se ale vyčerpala jak sociálně-demokratická idea toho, jak má fungovat stát, tak i konzervativní politika. „Stát se stal povinným starat se o blahobyt svých občanů. Spolu s tím se v důsledku změny technologií komunikace (např. internetu) dostává silnějšího hlasu skupině těch, kteří jsou oslovováni ne vizemi, ale snahou o umenšení vlastních obav.“
Čtěte také
Politikům se prý vize nevyplácí. „Protože vyžadují také nějakou oběť od voličů, oběť menší, nebo větší. Ale neházel bych to jen na politiky, protože politici bez vize jsou vlastně přáním voličů. Volič cítí, že politik s vizí má nějaký mravní imperativ. A právě blahobyt přináší to, že žádnou vizi jako voliči nechceme.“
„Naše nervozita spočívá v tom, že přicházejí technologická řešení toho, jak se komunikuje politika, a to včetně internetu a sociálních sítí, i v mizení klasických médií, která ověřovala zprávy.“
V protikladu k tomu stojí vlna informací, která přichází ze sociálních sítí. „Ta je řízena algoritmem, který je postaven na reklamě a oslovování budoucích zákazníků, nikoli na kvalitě zpráv.“
„Chybí nám heroismus“
„Opakovaně říkám, že politikům chybí odvaha a že jsou zbabělí, v mnoha případech daleko zbabělejší než my, kteří je volíme a kteří bychom chtěli v jejich leadershipu cítit nějakou odvahu. Pokud ale národy ztratí heroismus, tak přestanou mít smysl – a mám dojem, že se k tomu blížíme.“
Chybí nám heroismus jak národní, tak evropský, soudí Dobrovský. „Chybí nám i v tom, kdo bude lídrem Evropy, protože se rozpadají například vztahy mezi Francií a Německem.“
Čtěte také
„Objevuje se velké procento voličů, kteří chtějí volit extremisty, protože se jim zdá, že extremisté ten heroismus mají, že mají i vizi a chtějí posílit národ. Nárůst nacionalismu je způsoben přemírou blahobytu a jistoty, že se nám nemůže nic stát.“
Přesto ale vidí podnikatel i dobré a nadějné projekty. „Třeba českou muniční iniciativu, kdy jen o něčem nemluvíme, ale něco skutečně děláme, vnímám jako úžasnou věc, kterou je třeba chápat jako obrovské vzedmutí významu České republiky na trhu států.“
„Vize je být odvážnější a jít do věcí, které se netýkají jen nás, protože jsme jen zrcadlením toho, co se děje na globálním Západě,“ zdůrazňuje potřebu změny myšlení nejen politiků, ale i voličů podnikatel Jan Dobrovský.
Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí v audiozáznamu.
Související
-
Máme tu myšlenkovou prázdnotu a političtí lídři se mění v politické führery, varuje filozof Kroupa
„Vůdci svým hulvátstvím demonstrují, že jsou silní a že si mohou dovolit všechno. I to, co si nedovolí obyčejný smrtelník,“ obává se Daniel Kroupa.
-
Michopulos: „Politiku lži“ vymyslel Netanjahu a k dokonalosti dovedl Trump. Teď se o to snaží Babiš
Po posledních volbách se Andrej Babiš rozhodl změnit marketing. „Nemyslím si, že proto, že odešel Prchal, ale rozhodl se to dělat jinak,“ myslí si Petros Michopulos.
-
Pithart: Ministři neumí normálně mluvit, ale melou. Je to katastrofa, proto jim lidé nevěří
Bývalý český premiér a předseda Senátu Petr Pithart je z dnešní politické reprezentace zklamaný. Nijak se netají tím, že čekal víc. „Oni neumí normálně mluvit.“
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.