Vládě vyčítám, že nevyužila dobré ekonomické počasí, které jí bylo naděleno, kritizuje Skopeček z ODS
Vláda připravuje rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Přestože ministryně financí Alena Schillerová (za hnutí ANO) tento týden ostatním rezortům přidala celkem 17,5 miliard.
„V době velmi slušného ekonomického růstu, a rekordně nízké nezaměstnanosti, není žádný důvod, aby Česká republika hospodařila s deficitním rozpočtem. Navíc v takovém rozsahu,“ říká v Interview Plus poslanec Jan Skopeček.
Čtěte také
Připouští sice, že v minulých letech dopadl státní závěrečný účet nakonec lépe, než bylo plánováno, podle Skopečka to ale nesvědčí o dobré práci ministerstva financí:
„Pokud se pravidelně ve svých plánech nepotkává s realitou, tak to není nic dobrého.“
Vládě se sice daří snižovat státní dluh v poměru vůči HDP, Skopečkovi ale vadí, že nedělá nic s výdajovou stranou rozpočtu. „Vláda prohospodařila období, kdy se s minimálními náklady (a dalšími bolestmi), vůbec dalo něco dělat,“ uvádí poslanec.
Vládě vyčítám, že nevyužila dobré ekonomické počasí, které jí bylo naděleno, aby udělala potřebné strukturální reformy. Zejména na výdajové straně.
Jan Skopeček
Levice blokuje reformy
Čtěte také
Ekonomický expert občanských demokratů upozorňuje i na velký podíl mandatorních výdajů. Může to znamenat problém až nastane hospodářská stagnace nebo recese. Z roku na rok se pak může rozpočet dostat do potíží. Protože daňové příjmy klesnou a třeba výdaje na podporu v nezaměstnanosti naopak vzrostou.
Proč ale s mandatorními výdaji něco neudělaly pravicové vlády? „Protože je to velké politikum a velmi citlivé. Náš čtyřletý volební cyklus politiky motivuje spíš k tomu, aby dělali opatření, která se projeví na jejich preferencích a zapomínají na dlouhodobé věci,“ vysvětluje Skopeček.
Ze dne na den
Připomíná ale, že vláda vedená ODS prosadila penzijní reformu, kterou následující vláda bez náhrady zrušila. Ani nepředstavila alternativu. „Levice jakékoli potřebné reformy v oblasti sociálního systému a veřejných financí obecně dlouhodobě blokuje. Žije ze dne na den,“ tvrdí.
Čtěte také
Ministerstvo práce a sociální věcí vedené Janou Maláčovou (ČSSD) nakonec od ministryně financí získalo o necelých 6 miliard korun navíc. Skopeček ovšem poukazuje na to, že oproti loňsku resort celkově hospodaří s o 50 miliard korun vyšším rozpočtem.
„(Maláčové) vyčítáme, že nedokázala přijít s revizí dávkového systému. Tedy jestli skutečně všechny peníze na sociální dávky míří k těm potřebným, kteří si to zaslouží,“ zdůrazňuje. Podivuje se pak nad tím, že výdaje na podporu v nezaměstnanosti zůstávají stabilní navzdory hospodářskému růstu.
Investuje vláda efektivně do vědy a výzkumu? Poslechněte si celé Interview Plus Michaela Rozsypala.
Související
-
Naše banky prosperují, neohrožujme je nesmyslnými návrhy, říká poslanec Skopeček (ODS)
Premiér Andrej Babiš přemýšlí o zřízení fondu, do kterého by české banky převáděly určité procento z dividend. Sociální demokraté zase požadují zavedení sektorové daně.
-
Jednání o rozpočtu je jedním velkým divadlem pro voliče, vysvětluje ekonomka Lipovská
Uslyšíte mimo jiné, jestli je schodkový rozpočet problémem nás všech a proč mají za státní dluh odpovědnost vlády. Moderuje David Šťáhlavský.
-
Lída Rakušanová: Putování ministrů k Schillerové je absurdní divadlo
Bývaly doby, kdy se na rozpočtu dohodla vláda a předložila jej parlamentu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.