Vláda Miloše Zemana je v tuto chvíli absolutním rizikem. Byla by tu klidně rok, varuje Vít Rakušan

4. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Předseda hnutí STAN Vít Rakušan
0:00
/
0:00

Dodávky ruské vakcíny Sputnik V výměnou za ututlání výsledků vyšetřování výbuchů ve Vrběticích. Takový plán měl podle serveru Seznam Zprávy vyřknout vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) 15. dubna na schůzce s velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou a zástupci bezpečnostních složek. Pokud by se podezření ukázala jako věrohodná, je Hamáčkova rezignace na místě, zdůrazňuje v Interview Plus předseda hnutí STAN Vít Rakušan. 

Sám Hamáček událost popírá, článek je prý založen na „spekulacích a lžích“. „Každý má mít právo vysvětlit okolnosti čehokoli, nemělo by to být pouze na základě novinového článku, byť z důvěryhodného serveru,“ říká Rakušan v reakci na požadavek šéfa opoziční ODS Petra Fialy, aby Hamáček rezignoval.

Čtěte také

A deklaruje: „Nikdo si nemůže dovolit handlovat – za cokoli – s bezpečností lidí v České republice. A musíme myslet na to, že bychom tím přikryli vraždu dvou lidí. Nechtěl bych žít ve státě s takovou vládou, kde je vicepremiér schopen vůbec uvažovat o takovém obchodu.“

Část parlamentní opozice žádá svolání neveřejného jednání sněmovny, kam by měli přijít šéfové tajných služeb. Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský to podpořil, Rakušan by ale upřednostnil jednání například v rámci dohledové komise nad činností Vojenského zpravodajství, kterého se kauza také týká.

Nikdo si nemůže dovolit handlovat – za cokoli – s bezpečností lidí v České republice.
Vít Rakušan

„Ze zkušenosti vím, že s lidmi z bezpečnostní komunity se lépe jedná v komornějším prostředí. Jednání komise vždy probíhají bez mobilních telefonů, kamer a uzavřeně. Plénum Poslanecké sněmovny bývá otevřené a ve 200 lidech se nikdy nezaručí, že ty informace zůstanou důvěrnými,“ vysvětluje.

Zemanova vláda je riziko

Rakušan nevylučuje ani vznik vyšetřovací komise, a to i přesto, že by do podzimních voleb nemusela dospět k závěru. „Evidentně pan ministr Hamáček v celé kauze měl svou roli. Teď je potřeba, aby jednoduše a dopodrobna vylíčil celý postup a posloupnost jednotlivých kroků,“ zdůrazňuje.

Čtěte také

„Buď musí přijít s věrohodnou verzí, anebo mám trochu obavy, že bude věrohodnost postrádat. Často se také stává a nevím – jak pracuje server Seznam Zprávy –, že je to nějaký první výkop a možná se objeví i další poznatky,“ dodává s tím, že informace novinářů je třeba následně prošetřit.

Rakušan v současné situaci varuje před vyslovením nedůvěry vládě, přestože k ní důvěru nemá.

„Dokud máme na českém území desítky ruských diplomatů, kteří dostali příliš velkorysou lhůtu do konce května na opuštění našeho území, a ve chvíli, kdy by se vyslovením nedůvěry vládě dala moc zcela a úplně prezidentu Miloši Zemanovi, který dlouhodobě zpochybňuje i práci našich bezpečnostních složek, tak se skutečně bojím, že bychom hořce litovali,“ varuje.

Zemanova vláda je v této chvíli absolutním a jednoznačným strategickým bezpečnostním rizikem pro naši zemi a její budoucnost.
Vít Rakušan

Připomíná, že v létě končí mandát řediteli Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi – právě tato zpravodajská služba se významně podílela na vyšetřování výbuchu ve Vrběticích. Vláda, na níž by měl bezprostřední vliv prezident Zeman, by prý Koudelkův mandát neprodloužila.

Čtěte také

„Zemanova vláda je v této chvíli absolutním a jednoznačným strategickým bezpečnostním rizikem pro naši zemi a její budoucnost. A nebyla by tu do října, ale klidně rok, dokud se nepodaří sestavit vládu vzešlou ze svobodných voleb,“ podotýká Rakušan.

Jak vidí šance na rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související