Vítězství Nizozemce Wilderse je i naše selhání. Je to budíček, shodují se senátoři Láska a Hraba
Volby v Nizozemsku vyhrál politik, který otevřeně požaduje vystoupení země z Evropské unie. Přestože bude mít Geert Wilders zřejmě hodně práce se složením vládní koalice, na protiunijní rétoriku údajně nezanevře. Jaké dopady to bude mít na evropskou politiku? V Pro a proti diskutují senátoři Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 a Václav Láska, předseda klubu SEN 21 a Pirátů.
Čtěte také
„Největší nebezpečí vidím ve vztahu k Ukrajině. Protože jedním z Wildersových témat bylo zastavit pomoc Ukrajině. A to už máme i Maďarsku, které bojkotuje společné rozhodování Unie,“ myslí si senátor Láska.
Přiznává ale, že šlo o zřejmě nejslabší narativ a voliči se zřejmě podle něj zřejmě nerozhodovali. Důležitější bylo například zemědělství a chov skotu.
Odchod z EU?
Senátoři také vnímají odchod Nizozemska z EU jako nepravděpodobný. „Protiunijní rétorika vycházela ze stávající migrační politiky, a to, myslím, bylo rozhodujícím tématem nizozemských voleb,“ říká senátor Hraba.
Čtěte také
Hlasy, které proti EU protestují se teď mohou začít násobit. „Samotný premiér Wilders snad tolik škody nenadělá,“ upozorňuje Láska. K větší proměně mezinárodní politiky by podle něj mohlo dojít, kdyby byly podobné výsledky voleb zároveň v Německu, Francii nebo Rakousku.
„Vítězství Geerta Wilderse je budíček jak pro konzervativce, tak liberály,“ vnímá Hraba. Nizozemská konzervativní pravice prý ustoupila ze svých hodnot a uvolnila tím Wildersovi místo. „Úkolem konzervativních stran je prosazovat konzervativní myšlenky konzistentně a vysvětlovat je.“
Čtěte také
Láska vnímá Wildersův úspěch mimo jiné jako prohru vlastního politického diskurzu. „Kdyby demokratičtí politici dokázali lidem vysvětlovat, co dělají, proč dělají, dokázali vysvětlovat migrační politiku a řešit ji, nebo kdyby alespoň přiznali chybu, že to nezvládli a že to teď napraví, tak by Wilders nikdy nevyhrál. Jeho úspěch je i naše selhání.“
„Geert Wilders bude muset vládnout v koalici,“ upozorňuje Hraba. Bude tak muset přistoupit na řadu kompromisů. Senátoři proto míní, že o skutečném dopadu na evropskou politiku bude možné uvažovat až po sepsání programového prohlášení vlády.
Poslechněte si celou diskusi. Moderuje Jan Bumba.
Související
-
Tereza Šimůnková: Nizozemští farmáři na dně
Navzdory mohutným protestům nizozemských farmářů to nebylo plánované uzavření farem, kvůli němuž padl kabinet nizozemského premiéra Marka Rutteho.
-
Jan Fingerland: Nizozemská vláda podlehla evropské chorobě
Nizozemská vláda koncem minulého týdne padla. Její pád je klinickým případem choroby, která postihla a ještě postihne mnohé jiné vlády v Evropě.
-
Karel Barták: Česko prosadilo mírnější normu Euro 7. Ukázalo, že umí v rámci EU vyjednávat
ČR může slavit. Podařilo se jí dát dohromady většinu pro kompromisní návrh nařízení o snížení emisí ze silničních vozidel, který zmírňuje přísnou propozici Evropské komise.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.