Tereza Šimůnková: Nizozemští farmáři na dně

2. srpen 2023

Navzdory mohutným protestům nizozemských farmářů to nebylo plánované uzavření tří tisíc farem, kvůli němuž padl kabinet nizozemského premiéra Marka Rutteho, ale azylová politika. Emise dusíku jsou ale dál horkým bramborem tamní politiky.

„Volební kampaň do parlamentu začala,“ přisadila si ostatně předsedkyně vzbouřenecké farmářské strany BBB Caroline van der Plasová. „Naši voliči všude vyvěšují naše vlajky a také ty nizozemské zase visí správně.“

Čtěte také

Narážela na to, že farmáři během demonstrací proti radikálním klimatickým cílům věšeli státní vlajku vzhůru nohama. Taková má být podle nich budoucnost nizozemského zemědělství a evropského potravinového trhu, plán totiž dostal zelenou od Evropské komise.

Nabídka pro zemědělce je následující: pokud svá hospodářství v uvozovkách dobrovolně prodají, mohou získat až 120 procent z tržní hodnoty. Nizozemsko má asi padesát tisíc farem, velká spousta z nich je rodinná se stádem třeba 120 krav, které farmáři znají jménem; mnohé statky fungují v jedné rodině nepřetržitě po staletí.

Je to skutečně odpovídající cena? Farmáři navíc již nikdy nesmějí obnovit činnost, a to nejen v Nizozemsku, ale ani jinde v Evropě.

A druhá možnost? Pokud se nenajde dost těch, kterým takzvaně rupnou nervy a nepřijmou vlastní zánik, má dojít k jejich vyvlastnění. To je problematické na několika úrovních. Tento způsob jednání farmáře nevnímá jako partnery, ale protivníky, které je třeba zdeptat ekonomicky i psychologicky.

Čtěte také

Zákaz založení nového byznysu v EU se rozchází s ideou jednotného volného trhu. A zemědělci zpochybňují samotnou premisu celé akce, kterou je dusíková politika.

Osmdesát procent Holandska je zemědělská krajina. Země je navíc malá a extrémně hustě zalidněná, a proto prý jsou jejich reálné emise dusíku mnohem nižší, než se zdá. Farmáři se ostatně během mnoha jednání ptali na způsob, jakým je vláda počítá, nabízeli implementaci nových technologií - marně.

Vytčené cíle jsou prý svaté a nelze s nimi hnout. Redukce rodinných stád totiž neznamená jen úpravu excelové tabulky úředníka v Bruselu, ale také skokové snížení rodinného příjmu s tím, že budoucnost je černá. Mladí farmáři jsou na dně.

Nexit

Rutteho lidé na to mohli jít jinak. Mohli podpořit regenerativní zemědělství, které snižuje potřebu dusíku a přirozeně vrací živiny zpět do půdy, mohli uznat, že zemědělci mohou a mají hrát pozitivní roli v tvorbě životního prostředí. Ne. Připomíná to nedávný irský nápad na vybití 200 tisíc krav také pro dobro planety.

Rutteho pádu těsně předcházela demonstrace v Haagu, na které zaznělo, že Net Zero není technická, ale ideologická transformace, a že budoucnost jídla bude za těchto podmínek nejistá. Skloňovalo se také slovo: nexit.

Autorka je publicistka

Spustit audio