Většina argumentů proti eutanazii je chybná. Čeští politici ji měli legalizovat už dávno, říká etik
Eutanazie je povolena zatím jen v několika zemích světa, několik z nich umožňuje tzv. asistovanou sebevraždu. Jak se k této otázce stavíme v Česku, popisuje host Osobnosti Plus etik a filozof David Černý, autor knihy Eutanazie a dobrý život.
„Většina argumentů proti eutanazii je chybných, nekvalitních, špatných a vychází ze špatně definovaných, nebo dokonce chybných premis. Často bývají ovlivněny jinými faktory, jako je náboženství,“ tvrdí vědec.
Čtěte také
Argument zaznívající zejména z řad katolické církve, že život je posvátný a jedině bůh ho smí zakončit, filozof chápe a existenci konzervativní organizace, která varuje před riziky pokroku, vítá.
„Ale je rozdíl mezi oficiální mravní naukou církve a jednotlivými katolickými teology. Třeba v USA je silný katolický proud pro eutanazii, ale to samozřejmě není oficiální hlas církve,“ dodává.
Relevantní jsou argumenty rozumu
V Česku, kde se víc jak 70 % obyvatel k žádnému náboženství nehlásí, by šlo očekávat, že právě třeba katolické argumenty proti eutanazii nebudou tak silné.
„Ano, podle toho by eutanazie měla být u nás legalizována a politici už dávno měli vyslyšet konzistentní a dlouhá léta trvající názor většiny veřejnosti, která si prostě přeje její legalizaci. Ale z různých důvodů se tak neděje a já úplně přesně nechápu, jaké důvody politici mají,“ poznamenává.
Eutanázie se týká všech, takže bychom o ní měli mluvit pouze v tzv. veřejných důvodech, které se neopírají o žádné náboženské tradice.
David Černý
Postoji například lidoveckých politiků Černý rozumí. „Myslí si, že ve veřejném prostoru musí zastávat náboženskou nauku i ve věci eutanazie, což je ale chyba,“ domnívá se.
„Když se bavíme o eutanazii, tak je to něco, co se týká všech lidí v České republice, takže bychom o ní měli mluvit pouze v takzvaných veřejných důvodech, tedy těch, které se neopírají o žádné náboženské tradice, ale pouze o rozum, medicínské poznání a tak dále.“
Téma, které nenese politické body
Filozof odhaduje, že netečnost politiků k tématu eutanazie je výrazem obyčejného nezájmu. „Mé podezření je, že toto téma není tak politicky zajímavé, aby se na něm uhrály body, a proto ho nechávají úplně stranou. Lepší vysvětlení nemám.“
Čtěte také
„Ostatně naše populace stárne, a protože medicína pokročila, tak stále víc lidí nebude umírat přirozeně, ale v důsledků ukončení nějaké léčby, intervence, přístrojové podpory. Bavíme se o budoucnosti a kvalitě umírání u nás. Je to téma obrovské, a přesto nechává politiky chladnými,“ kritizuje David Černý.
Související
-
Hospice byly postaveny tak, aby v nich eutanázie nikdy možná nebyla, říká Robert Huneš
V Česku vzniká návrh zákona na legalizaci eutanázie. Hosty jsou Lenka Procházková z hnutí ANO a Robert Huneš. Připravili Veronika Sedláčková a Adam Šindelář.
-
Zaměstnanci hospiců jsou mravní elitou národa, tvrdí ředitel Huneš z hospice v Prachaticích
Ředitel Hospice sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích Robert Huneš zdůrazňuje, že zaměstnanci pomáhají najít klientům smysl života, a to i v těch posledních chvílích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.