Eutanazii jsme měli legalizovat už dávno, tisíce lidí zemřely v utrpení, tvrdí advokát. Proč zavádět zabíjení lidí? oponuje šéf lékařské komory

21. květen 2019

Mezi odbornou i laickou veřejností podle nového průzkumu České lékařské komory přibývá zastánců uzákonění eutanazie. Měla by být v České republice povolená tzv. dobrá smrt, jak zní překlad, nebo by ji měla zajistit spíše kvalitní paliativní péče?

„Eutanazie se měla legalizovat už dávno. Tisíce lidí zbytečně zemřely v utrpení jen proto, že vedeme tyto diskuze,“ říká advokát Milan Hamerský, který už skoro 15 let usiluje o legalizaci eutanazie.

Máme právo rozhodovat o své smrti. Naše společnost je nemocná, nerespektuje svobodu, říká bioetik

Jan Payne

Na letošním veletrhu pohřebnictví v Amsterdamu si mohli návštěvníci prostřednictvím virtuální reality prohlédnout zvláštní přístroj australského vynálezce. Moderní sarkofág přichystaný pro člověka, který se rozhodl zemřít. Po stisknutí tlačítka by prostor zaplnil dusík, pod jehož vlivem by sebevrah nejprve zmalátněl, ztratil vědomí a nakonec život. Zařízení může být k mání do konce roku a každý by si ho mohl jednoduše vytisknout na 3D tiskárně.

Poukazuje na to, že v některých případech ani moderní medicína nedokáže tlumit bolest, popřípadě jsou lidé pod sedativy a necítí vůbec nic. „I v nejvyspělejších zemích, které jistě mají medicínu ještě kvalitnější a dostupnější, je potřeba po určité autonomii – nebýt vydáni bílým plášťům na milost a nemilost. My jsme ti suveréni a s vědomím našich chyb bychom o tom měli rozhodovat,“ zdůrazňuje Hamerský.

„Eutanazie je jedna z možností, jak si tu suverenitu udržet až do konce. Tak jako mohu odejít z nemocnice, protože chci umřít v hospicu nebo doma. Jsem zastánce asistované sebevraždy – aby ji ti lidé sami vykonali a nezatěžovali lékaře,“ doplňuje právník.

S odpůrci se rozcházíme v představě, že by snad mělo jít o něco povinného či masivního. Ne. Jde o to rozšířit nabídku lidem a snížit jejich obavy, co s nimi bude v případě, kdy na to je medicína krátká.
Milan Hamerský

Hamerský se podílí na přípravě poslaneckého návrhu zákona legalizujícího eutanazii. Pochvaluje si, že pro legalizaci je podle zmiňovaného průzkumu 55 % lékařů a 70 % zdravotních sester, byť připouští, že je sporné tento etický problém vážit na procenta.

„Považuji ale za úsměvné, když militantní odpůrci eutanazie třeba z hospicového hnutí argumentují tím, že laici něco neví. Tak jestli 70 % sester jsou laici,“ dodává.

Vždy pomáhat, nikdy neškodit

Pod návrhem zákona o důstojné smrti se skrývá legalizace zabíjení slabých a nemocných, říká ředitel hospice

Eutanázie (ilustrační foto)

Tématem Pro a proti je návrh zákona o důstojné smrti, který prosazuje Jiří Zlatuška (ANO) a který by nevyléčitelně nemocným pacientům umožňoval dobrovolný odchod ze života. Kdo má rozhodovat o dalším životě u těžce nemocných lidí? Pacient? Rodina? Ošetřující lékař?

„Jak hrubne společenské klima a klesá úcta k hodnotám, tak ve společnosti roste podpora pro eutanazii,“ míní prezident České lékařské komory Milan Kubek: „Proč vedle kvalitní paliativní péče, která dokáže tlumit bolest, a sociálních služeb, které tlumí osamění, zavádět zabíjení lidí?“

Podotýká, že největší podporu má zavedení eutanazie mezi mladými a zdravými lidmi, kteří mají pocit, že se jich to netýká.

„Staří a nemocní eutanazii nepodporují. Stejně jako lidé se zkušeností s péčí o těžce nemocného, umírajícího člověka. Nerad bych se dožil toho, že budeme babičky a dědečky odkládat ‚někam‘.“

Eutanazie je buďto zabití, anebo napomáhání někomu k sebevraždě. To je třeba říct natvrdo. Může se stát, že politici schválí eutanazii, ale potom nechť ji provádí někdo jiný a nechce po lékařích, abychom s tím měli cokoli společného.
Milan Kubek

Kubek připomíná, že základním imperativem lékařské profese je vždy pomáhat, nikdy neškodit. „Slovo eutanazie zní eufemisticky, ale není to nic jiného než zabití. Buďto sebevražda, které někdo napomůže – jako když někoho vystrčíte z okna – nebo zabití na žádost či rozhodnutí někoho. Jakmile se překročí hranice, bude se dál posunovat,“ varuje.

Upozorňuje na zkušenost z Nizozemska, kde se od roku 2002 zvýšil počet eutanazií natolik, že dnes již představuje 4 % všech úmrtí. „Eutanazie může být i obrovský byznys. Stojí na tom některá zařízení ve Švýcarsku, kam jezdí bohatí lidé znudění životem. Byl bych velmi nerad, pokud by se tento byznys legalizoval – a my tomu budeme jako lékařská komora bránit – aby do toho byli zatáhnuti lékaři,“ uzavírá Kubek.

autoři: Karolína Koubová , ert

Související