Topolánek: Dočasné, trumpovské, arogantní. Nebude jednoduché zvrátit konec americké pomoci Ukrajině

4. březen 2025

Americký prezident Donald Trump podle všeho nařídil přerušit americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Vedení Ukrajiny prý musí Trumpa přesvědčit, že chce jednat o míru, aby dodávky zbraní obnovil. „Pro Volodymyra Zelenského bude velmi složité se po tom fiasku v Oválné pracovně nějak omlouvat,” předpokládá v pořadu Osobnost Plus bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek.

Spojené státy jsou nejvýznamnějším poskytovatelem zbraní a dalšího vojenského vybavení Ukrajině, která se již přes tři roky brání ruské invazi. Tuto pomoc ale nyní prezident Trump podle všeho zastavil. Expremiér Topolánek upozorňuje, že toto rozhodnutí nesmíme vytrhávat z kontextu.

Čtěte také

„Beru to jako dočasné, nátlakové, trumpovské, arogantní, nicméně jako realitu, se kterou se musí vyrovnat jak evropští hráči, tak samozřejmě Ukrajina. Ta bude muset dělat takové kroky, aby toto rozhodnutí zvrátila, vysvětluje s tím, že to ale nebude mít Kyjev jednoduché.

„Pro ukrajinského prezidenta bude velmi složité se po tom fiasku v Oválné pracovně omlouvat. Pro Trumpa při jeho určitém opojení moci a jeho MAGA (Make America great again – pozn. red.) programu bude zároveň velmi složité uhnout,“ hodnotí expolitik a pokračuje:

Nicméně se zřejmě najde prostředek, jak najdou cestu k sobě. A k obnovení té, já bych neřekl úplně negativní, ale docela pozitivní smlouvy, která byla na stole v Oválné pracovně.

Bezprecedentní roztržku mezi státníky v Oválné pracovně za přítomnosti novinářů si Topolánek vysvětluje tím, že „trumpovská Amerika se chová jinak“:

„Je to twitterová společnost, všechno je v přímém přenosu. A to, že to jednání sklouzlo a dopadlo tak, jak dopadlo, na tom mají vinu obě strany. I když samozřejmě viceprezident J. D. Vance, který akceleroval negativní energii schůzky, na tom má nejvýznamnější podíl.“ 

Koalice ochotných

Lídři evropských zemí se nyní pokoušejí přijít s vlastní dohodou pro příměří na Ukrajině. Hned po vyostřené schůzce v Bílém domě se konal summit v Londýně, který zorganizoval premiér Velké Británie Kier Starmer.

Čtěte také

Podle Topolánka ale nemůže vzniknout žádná rozumná dohoda na úrovni Evropské unie, která by vedla kupředu. Upozorňuje, že kvůli dohadování například s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který podporuje spíše Rusko a Unii kritizuje, vznikne pouze plochý kompromis, který nakonec nebude možné použít.

„Ne vždycky koalice ochotných dopadla dobře. Vezmete si válku v Iráku. Během finanční krize možná ano,“ srovnává expolitik a zamýšlí se:

Je to ale řešení, které se nenechá brzdit těmi, kteří jsou proti. Vytváří se tím nová vitální hranice, bohužel na linii Ostrava, Zlín, Brno, když to zjednoduším. Ale pořád to není Odra a Nisa. To, o co se hraje, je vitální hranice sféry zájmu Ruska na Odře a Nise. A to fakt nechceš.

Čtěte také

Od části analytiků zaznívají obavy, že Trumpovi jde především o mír na Ukrajině bez ohledu na to, zda celou zemi zabere Rusko. S tím ale expremiér Topolánek nesouhlasí.

„Trump není idiot. Je to standupový komik, transakční dealmaker, docela arogantní skoro osmdesátiletý chlapík, který nás může provokovat. Nicméně výsledkem toho, co zatím docela provokativně řekl, je, že z Panamy odešli Číňané a v Grónsku dostali Číňané výpověď z přístavu,“ poukazuje Topolánek.

„Souvisí to se změnou paradigmatu celého světa. Po 80 nebo 100 letech se úplně mění svět. Mění se bezpečnostní architektura. Multilaterální organizace selhaly a nefungují. Trump spoléhá na bilaterální vztahy, bilaterální tlak, ekonomické, mocenské silové prvky. Pokud tohle bereme jako fakt, tak musíme vědět, že v jeho zájmu není nárůst Ruska,” uzavírá expremiér.

Nahrává jednání nového prezidenta USA Donalda Trumpa Kremlu? Jak se bránit zemi, která vlastní jaderný arzenál? A proč podle expremiéra Mirka Topolánka přestávají mít váhu multilaterární organizace jako OSN? Poslechněte si celý díl Osobnosti Plus v úvodu článku.

autoři: Barbora Tachecí , job

Související