Trump vrací právo silnějšího. Nedochází mu, že situace ve světě se tím zásadně zhorší, varuje Mikloš
Spojené království a Francie chtějí vypracovat mírový plán pro Ukrajinu a získat pro něj podporu i ve Washingtonu. A to poté, co v Bílém domě došlo k roztržce mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Hlavní problém je, že Trump mění po desetiletí fungující systém, který ve světě zabezpečoval stabilitu, prosperitu a mír. A vrací pořádek založený na právu silnějšího,“ říká někdejší Zelenského poradce Ivan Mikloš.
„Spojené státy by na tom v porovnání s jinými zeměmi byly lépe, ale celková situace ve světě by se zásadně zhoršila. A to si Trump zjevně neuvědomuje,“ dodává ekonom, který působil i jako slovenský ministr financí.
Čtěte také
Ukrajinský prezident podle něj situaci v Bílém domě, kdy se do něj verbálně opřeli Trump a jeho viceprezident J. D. Vance, nezvládl. Za hlavní chybu označuje Mikloš absenci tlumočníka, který by ukrajinskému prezidentovi umožnil vyjadřovat se přesněji a poskytl čas na rozmyšlenou pro své odpovědi.
„Celý incident byl ale do značné míry vyprovokovaný americkou stranou. Už jen ten netradiční formát, kdy seděli tři proti jednomu a probírali věci ještě před samotným jednáním. Zásadní problém byl v tom, že Ukrajině ve smlouvě o nerostných surovinách chyběly bezpečnostní záruky, které do ní americká strana nebyla ochotna zahrnout,“ shrnuje.
Čtěte také
Garanci ve formě ukrajinského členství v NATO Spojené státy vylučují. Podle Mikloše ale existují i jiné varianty, například bilaterální smlouva po vzoru Jižní Koreje nebo závazek pomoci v případě agrese.
Trump tvrdil, že zárukou měla být samotná přítomnost amerických investic, Mikloš ale namítá, že v případě těžby nerostných surovin je jejich příchod otázkou několika let, přičemž důležitým předpokladem je dlouhodobá stabilita. Ta je ale bez poskytnutí bezpečnostních záruk nedosažitelná.
Nenahraditelná pomoc
Ukrajině chce i nadále pomáhat Evropa, ovšem Mikloš upozorňuje na to, že americká pomoc je v řadě ohledů nenahraditelná: „S pomocí evropských i jiných partnerů je třeba hledat cesty, jak zabránit tomu, aby Spojené státy úplně stáhly svou pomoc.“
Trumpovi se podařilo plně ovládnout Republikánskou stranu a nyní chce rychle ukončit válku na Ukrajině, aby ukázal, že dokáže vyřešit něco, s čím si jeho předchůdce Joe Biden nevěděl rady, hodnotí exministr. „A vyhodnotil si to tak, že větší páky má na Zelenského a Ukrajinu,“ dodává.
Čtěte také
Sám teď vkládá naději do americké veřejnosti, která by se mohla postavit proti Trumpově arogantní politice vůči oběti a bratříčkování se s agresorem, připouští ale, že většina běžných Američanů se o mezinárodní politiku nezajímá a části Trumpových voličů jeho chování imponuje.
Britský premiér Keir Starmer chce na pomoc Ukrajině shromáždit takzvanou koalici ochotných. Mikloš připomíná, že už na podzim se jednalo o vytvoření fondu v objemu stovek miliard eur, z něhož by se financovaly výdaje na obranu.
„To by mohl být dobrý argument pro Spojené státy, které mohou mít zájem, aby ty peníze byly využité na dodávky amerických zbraní do evropských armád,“ uzavírá někdejší Zelenského poradce.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Až bude příměří, vytvořme pro Ukrajinu koalici ochotných, říká Žáček. ANO: Vojáky potřebujeme doma
Několik evropských zemí už projevilo odhodlání vyslat své jednotky na Ukrajinu, aby dohlížely na případný klid zbraní. Debatují o tom poslanci Růžička (ANO) a Žáček (ODS).
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.