Veronika Lefrancois: Protestní hnutí italských studentů

27. květen 2023

Italské univerzity zažívají v posledních týdnech zvláštní fenomén. Na jejich nádvořích i v okolních ulicích se množí barevné stany, ve kterých bivakují posluchači. Jejich transparenty hlásají slogany typu „Právo na byt je právem na studium“ nebo „Jsme bez domova i bez budoucnosti!“

Toto stanové hnutí spustila třiadvacetiletá studentka milánské Polytechniky. Jednoho dne prý byla tak zničená neustálým dojížděním, že se rozhodla postavit si na dvoře fakulty stan, aby měla blíže do školy. Záhy jejího příkladu následovali studenti v Římě, ve Florencii, v Boloni, Padově i v Bari.  

Čtěte také

Na mnoho studentů v Itálii doléhá v poslední době zoufalý nedostatek pokojů na kolejích a předražené nájmy na privátě. Univerzitní koleje jsou momentálně schopny pokrýt jen 5 procent poptávky a nárok na ně mají pouze studenti z nízkopříjmových rodin.

Co se týče majitelů soukromého ubytování, většinu z nich láká více snadný příjem z krátkodobých ale lukrativních pronájmů turistům než jednoroční smlouvy se studenty. A protože po covidovém zpomalení cestovního ruchu příliv turistů znovu nabral na síle, byty v italských městech se přeměňují na Airbnb, cenově nedostupné studentům. V Miláně například vyjde pokoj ve sdíleném bytě průměrně na 600 eur.

Výsledkem je každodenní únavné dojíždění do školy, která je pro mnohé třeba i dvě hodiny cesty vzdálená od domova.

„Mammoni“

Podle evropského statistického úřadu Eurostat žije téměř 70 procent italských studentů u rodičů, zatímco v ostatních zemích Evropské unie je to jen 17 procent. Mladí Italové ale z hnízda nevylétají ani po studiích. V průměru rodičovské domácnosti opouštějí až po třicítce, což je skoro o čtyři roky později, než je evropský průměr. Češi se například do vlastního bytu stěhují kolem šestadvaceti.

Čtěte také

Mladým lidem žijícím s rodiči se v Itálii říká pohrdavě „mammoni“, tedy něco jako „mamánci“ a poukazuje se na jejich nevyspělost a nedostatek přičinlivosti. Je to však přece jen trochu nespravedlivé.

Tato generace je totiž nejvíce postižena nezaměstnaností. Přes 22 procent mladých Italů je dnes bez práce, což zemi řadí na třetí nejhorší místo v Evropě, po Španělsku a Řecku. Mimo jiné je to dáno i skutečností, že univerzitní studia jsou v Itálii stále velmi teoretická a mnohdy málo využitelná v praxi.

A tak čerství absolventi bez zkušeností hledají těžko uplatnění na pracovním trhu, který se navíc už dlouhou dobu potácí v krizi. Pracovní smlouvy se velmi často uzavírají na dobu určitou a uchazeči o byt s takovou smlouvou nemají šanci získat podnájem, natož teprve půjčku na byt.

Zamezit spekulaci s byty

A protože všechno souvisí se vším, Italové následně zakládají rodiny pozdě, mají čím dál měně dětí a prohlubují tak demografický propad v zemi.

Čtěte také

Vystoupit z tohoto začarovaného kruhu nebude snadné. Prozatím vláda Georgie Meloniové v odpověď na studentské protesty přislíbila vyčlenit 660 milionů eur na výstavbu univerzitních kolejí. Peníze mají jít z evropského fondu na obnovu po pandemii.

Krom toho se plánuje přeměna nevyužívaných státních budov na studentské rezidence. Radikálnější studenti však namítají, že by se měly hlavně začít regulovat nájmy, které rostou neřízenou rychlostí, a zamezit spekulaci s byty.

Autorka je publicistka

autor: Veronika Lefrancois
Spustit audio