Ve výchovných ústavech jsou děti-bojovníci. Bojují ale sami se sebou, přiznává psycholog

22. únor 2021

Psycholog Tomáš Nagy pracuje ve výchovném ústavě ve Višňové s dětmi, se kterými má společnost tak velký problém, že už je nezvládá. „Každý z nich zažil vývojové trauma. Ne jednou, ale žili v tom několik let, navíc ve svém nejútlejším věku. To jim dalo takový základ, až skončili v ústavu,“ popisuje v pořadu Hovory.

O dětech, o které se stará, tvrdí, že to jsou divoši a velcí bojovníci. „Bojují sami se sebou, s vámi, s každým dnem, který mají před sebou. A být u toho je práce, kdy nevíte, co bude za hodinu.“

Čtěte také

Jsou to děti z úplného okraje společnosti a v raném věku poznávaly opakovaně násilí v rodině, rodiče na drogách, sexuální zneužívání, nebo život s psychicky nemocnými, kteří je nechávali růst bez zájmu.

„Nemluví, ani nechtějí o svých rodičích mluvit nějak špatně. Přitom rodiče brali drogy, užívali násilí. Oni se chtějí bavit jen o tom, co bude dnes nebo třeba večer,“ dodává psycholog.

Když je společnost nezvládá

Takové děti se dostanou do výchovného ústavu ve chvíli, kdy třeba kradou, jsou nezvladatelní ve škole nebo v rodině.

„Pak zasáhne OSPOD, tedy Orgán sociálně-právní ochrany dětí, a soud nařídí ústavní výchovu. Jejich výchova už prostě není možná, protože natolik vybočují ze skupiny, že jsou nezvladatelní,“ shrnuje Nagy.

Výchovný ústav není pasťák, alespoň to ústav tvrdí na svých stránkách, a to proto, že se chce distancovat od zažitých nálepek a konotací. Proč? Poslechněte si celý rozhovor s Tomášem Nagyem v audiozáznamu. Ptala se Tatiana Čabáková.

Spustit audio

Související