Válku vyhrávají zbraně, nikoliv optimismus. Ten určuje morálku, ale nesmí být postaven na ohýbání reality, věří analytik Ludvík
Kyjev ústy poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljaka odmítl kritiku, že ukrajinská protiofenziva nepostupuje dostatečně rychle. Zaměřuje se prý na zničení ruských obranných schopností a narušení logistiky. „Ukrajinská protiofenziva realisticky dosahuje toho, čeho dosáhnout mohla. Šance, že by se ale podařilo prolomit ruská obranná postavení, nebo dokonce že by ruská armáda padla, měla vždy malou naději na úspěch,“ tvrdí bezpečnostní analytik FSV UK Jan Ludvík.
Ludvík také upozorňuje, že se i ruská armáda poučila z kroků ukrajinských sil a připravila poměrně kompetentní obranná postavení.
Čtěte také
Očekávané výsledky ukrajinské protiofenzivy byly přehnané, soudí analytik Ústavu mezinárodních vztahů a bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Ale Ukrajina systematicky postupuje, daří se jí prolomit ruskou obranu, drží si iniciativu a naráží na limity vlastní, ale i limity západních spojenců.“
„Uvědomme si, že Ukrajina útočí na dobře bráněná postavení bez letecké podpory, což je v dnešní vojenské taktice zásadní pro šanci na úspěch,“ vysvětluje bývalý ministr.
Diskuse o tom, čeho může Ukrajina v bojích dosáhnout, se nevede, kritizuje Ludvík. „Zatím to nevypadá, že by válka měla skončit v nejbližších měsících, je reálné, že bude trvat ještě dlouho. Pokud Ukrajina neví, s jakou pomocí může v budoucnu počítat, těžko může něco plánovat.“
Psychologická rovina je důlěžitá
„Jako spojenci bychom se měli víc bavit s ukrajinskými partnery, jaké jsou strategické cíle krátkodobé a střednědobé, abychom zjistili, jaké prostředky jsou potřeba k jejich dosažení. V této rovině debata moc není, takže spojencům chybí informace,“ odhaduje Petříček.
Takové debaty se obvykle vedou za zavřenými dveřmi, připomíná Ludvík. „Navenek držíme linii, že Ukrajina chce dosáhnout osvobození celého území a naše podpora v tomto je neomezená, ačkoli má fyzické limity.“
Čtěte také
Ani není promyšleno, co bude po protiofenzivě, pokračuje Ludvík. „Ukrajinská armáda bude semletá více, či méně, bude potřebovat další pomoc Západu.“ Podle Petříčka také musíme hodnotit, na kolik protiofenziva vyčerpá Rusko. „To začíná mít obrovské problémy třeba jen s mobilizací dalších sil a výcvikem.“
„Válku vyhrávají zbraně, nikoliv optimismus. Ten určuje morálku, ale nesmí být postaven na ohýbání reality, abychom se nedostali do situace, kdy budeme na mapě hýbat neexistujícími jednotkami,“ varuje Jan Ludvík.
Psychologická rovina je velmi důležitá. „Během 2. světové války stála Británie proti de facto nacisty kontrolované Evropě. A byla to především psychologie, která rozhodla, že Anglie bude nacistické hrozbě čelit a nakonec zvítězí. Podpořme proto Ukrajinu, ale také vyhodnocujme rizika na naší straně,“ žádá Tomáš Petříček.
Poslechněte si celou debatu v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Koncert Netrebko v Praze nám vadí, ale velký byznys českých podnikatelů v Rusku ne, ptá se Zaorálek
Měla by Praha zrušit plánovaný koncert ruské sopranistky Anny Netrebko? Debatují Jiří Pospíšil (TOP 09) a Lubomír Zaorálek (SOCDEM).
-
Povinná vojna naučí mladé to, co s telefonem v ruce nepochytí, tvrdí poslanec ANO Brázdil
Měla by Česká republika obnovit povinnou vojenskou službu pro všechny? Debatují poslanci Milan Brázdil (ANO) a Jan Hofmann (ODS).
-
Analytik Tureček: Západ se dodáním kazetové munice Ukrajině staví na roveň autoritářských režimů
Je správné, že USA poskytlo Ukrajině kontroverzní kazetovou munici k boji proti Rusku? Debatují analytici Daniel Koštoval a Břetislav Tureček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka