Válečný rok 1944. Rozhlas vysílal o Slovenském národním povstání, náletu na Dunkerque i dramatizaci románu Babička
Druhá polovina válečného roku 1944 přinesla řadu významných událostí, které ovlivnily další vývoj konfliktu. Spojenci osvobozovali západní Evropu, mj. za účasti československých vojáků, a v řadě zemí propukla povstání proti nacistickým okupantům. Jednou z nich bylo i Slovensko.
V rozhlasovém archivu se z dramatického dění na Slovensku dochovala vzácná nahrávka, obsahující první výzvu k boji Slobodného slovenského vysílače z Banské Bystrice a provolání ke slovenské armádě. Právě v Banské Bystrici – centru povstání – byli přítomni i rozhlasoví reportéři Alfréd Technik a Josef Cincibus, kteří posluchačům zprostředkovali atmosféru manifestace, vyjadřující poděkování slovenského lidu za potlačení celé akce.
Čtěte také
I za těchto událostí neopomněl československý prezident v exilu Edvard Beneš promluvit ke svým krajanům na státní svátek 28. října. Nadějeplný projev obsahoval proroctví, že se jedná o poslední 28. říjen pod nacistickou nadvládou.
Útok Čechoslováků na Dunkerque
Československá armáda byla v roce 1944 aktivní jak na východní, tak na západní frontě. Tam působila tzv. Československá samostatná obrněná brigáda, jejímž největším bojovým vystoupením bylo obléhání francouzského přístavního města Dunkerque. Z tohoto období pochází i dramatizovaná reportáž přibližující život našich vojáků ve Francii.
Čtěte také
Československá samostatná obrněná brigáda se bojů u Dunkerque účastnila pod velením generála Aloise Lišky, který v archivní rozhlasové nahrávce hodnotí klíčový útok, provedený symbolicky 28. října 1944.
Kulturní dění v protektorátu
Z protektorátu se dochovaly záznamy různých divadelních představení, např. dramatizace románu Babička z konce září 1944, kde v hlavní roli exceluje herečka Ema Pechová, působící 35 let na prknech Národního divadla v Brně.
Čtěte také
Vedle herců se v nahrávkách objevují i jiné významné osobnosti. Jednou z nich je folklorista, sběratel, etnograf a spisovatel Josef Štefan Kubín, s nímž byl natočen rozhovor k příležitosti jeho 80. narozenin.
Stalinův a Vlasovův projev
V archivu najdeme také projevy dalších významných politických osobností, např. sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina k příležitosti výročí VŘSR nebo generála Andreje Andrejeviče Vlasova. Ten promluvil na ustavující schůzi Výboru pro osvobození národů Ruska a jedná se o jeden z mála dochovaných zvukových záznamů generála, popraveného po válce za velezradu.
Související
-
V Normandii jsem si myslel, že nastal konec světa. Příběh Otakara Riegela
Před pár dny jsme si připomínali, že od spojenecké invaze v Normandii, která zásadně přispěla k Hitlerově porážce a k osvobození Evropy od nacismu, uplynulo už 80 let.
-
Poslední transporty z Terezína: v září a říjnu 1944 odvezli nacisté do Osvětimi 18 tisíc lidí
Před 80 lety odjel z Terezína poslední transport na Východ. Stalo se to 28. října 1944, tedy ve výroční den československého státu.
-
Politické vraždy: Smrt generála Vlasova a nezdařený atentát na Hitlera
V srpnu 1946 byl v Moskvě za vlastizradu popravený ruský generál Andrej Vlasov, který patří mezi nejrozporuplnější postavy 2. světové války.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka