Válečný rok 1942. Rozhlas vysílal z paluby bojového letounu, z továrny Orion i o životě v obsazené Praze
Druhá polovina válečného roku 1942 se nesla ve znamení řady významných událostí. Německo zahájilo letní ofenzívu v Sovětském svazu a západní mocnosti odvolaly Mnichovskou dohodu. V archivu Českého rozhlasu jsou dodnes z tohoto období i zajímavé nahrávky z továrny Orion, o životě v obsazené Praze, rozhovor s československými dětmi v Anglii nebo postřehy Voskovce a Wericha ze zámoří.
Čtěte také
19. srpna 1942 se odehrál tzv. nájezd na Dieppe, který představoval první pokus o vylodění spojenců v Evropě. Jeho cílem bylo odklonit část německé armády ze Sovětského svazu a zároveň získat zkušenosti s vyloďovacími operacemi. Této akce se zúčastnili i mnozí českoslovenští letci v řadách RAF, z jejichž cvičného bombardování se dochovala unikátní zvuková koláž.
Počátkem srpna 1942 došlo k události, která byla pro československé občany jakousi morální nadějí. Velká Británie prohlásila Mnichovskou dohodu za neplatnou a Francie dohodu odvolala v září téhož roku podpisem Charlese de Gaullea. Britský rozhlas tehdy zachytil projev exilového prezidenta Edvarda Beneše jak k tomuto historickému aktu, tak i ke spolupráci se Sovětským svazem.
Protektorátní reportáže
Tuzemské reportáže často tématy mířily do továren a za dělníky a o situaci v protektorátu se vyjadřovaly pouze pod vlivem nacistické propagandy. Několik archivních zvuků například zaznamenává organizaci kulturních vystoupení v továrnách během přestávek.
Čtěte také
V protektorátním rozhlase se během válečných let objevovaly nacistické myšlenky i naprosto přiznaně. Vysílání se zaměřilo také na pracovníky nově vzniklého Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Právě ti jezdili sbírat zkušenosti do Německa, aby mohli protektorátní mládež vychovávat v duchu nacionálněsocialistických idejí. Dokladem je rozhlasový projev generálního referenta Kuratoria doktora Františka Teunera.
Pořady natáčené v zahraničí
V archivu Českého rozhlasu se dochovaly i nahrávky s dětmi, které před válkou utekly.
Čtěte také
Hlas svobodného Československa z Velké Británie měl pořad věnovaný všem českým dětem. Ve Spojených státech v tomto období stále zůstávali Jiří Voskovec a Jan Werich. Nebyly to jenom slovní komentáře a kritika nacismu i protektorátních představitelů, kterým se věnovali. Vzniklo také poměrně hodně kupletů na melodie Osvobozeného divadla. Jeden z nich v Archivu Plus zazní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.