17. listopad 1989 – hodina mezi psem a vlkem
Konec roku 1989: v Polsku nastupuje vláda solidaritního premiéra Mazowieckého, v Maďarsku se transformuje tamní komunistická strana a stříhají se dráty na Západ. V NDR padla berlínská zeď a dokonce i v Bulharsku lidé masově demonstrují a dosahují odstoupení dlouholetého komunistického vůdce Živkova.
V Evropě tak zbývají tři poslední neostalinistické skanzeny: Československo, Rumunsko a Albánie.
Je zjevné, že na řadě je Československo. I zde dochází k řadě demonstrací, ale jejich rozsah, včetně těch největších, zatím na přímou konfrontaci s vyhasínajícím režimem nestačí.
17. listopadu se však má konat demostrace k 50. výročí událostí z roku 1939, akce je nakonec oficiální a mezi organizátory jsou jak režimní, tak i nezávislé studentské organizace.
A tento průnik, spolu s celkovou situací v komunistickém bloku, tedy alespoň v Evropě, byl zřejmě rozhodující.
Svědectví přímých účastníků
S výjimkou prologu pocházejí všechny v pořadu použité nahrávky ze dnů 17. - 20. listopadu 1989. Úvod pak patří ukázce ze zpráv Československého rozhlasu z 15. listopadu 1989.
Čtěte také
Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš tento den navštívil pražské sídlo Mezinárodního svazu studentstva a byl zde vyznamenán.
Kromě toho také hovořil o československé mládeži. Obojí uslyšíte z dochované archivní nahrávky.
Čtěte také
V našem pořadu jsme k vykreslení událostí ze 17. listopadu 1989 použili tři zdroje: dochované záznamy vysílání Československého rozhlasu, vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa a sběrné telefonáty Free Press Agency – agentury manželů Čeřovských v SRN, která zajišťovala telefonáty československých občanů o dění v republice. Tyto nahrávky pak předávala Svobodné Evropě.
Zazní zde tedy zprávy domácí i zahraniční, režimní i nezávislé. Z řady dochovaných telefonátů jsme pak dali přednost svědectví přímých účastníků, kteří brutální zásah bezpečnosti sami zažili.
Poslechněte si pořad Pavla Hlavatého z roku 2017.
A po něm pak rozhovor legendárního redaktora Svobodné Evropy a později Českého rozhlasu Karla Moudrého s historikem Petrem Blažkem, a to o málo známých okolnostech událostí roku 1989.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.