17. listopad 1989 – hodina mezi psem a vlkem
Konec roku 1989: v Polsku nastupuje vláda solidaritního premiéra Mazowieckého, v Maďarsku se transformuje tamní komunistická strana a stříhají se dráty na Západ. V NDR padla berlínská zeď a dokonce i v Bulharsku lidé masově demonstrují a dosahují odstoupení dlouholetého komunistického vůdce Živkova.
V Evropě tak zbývají tři poslední neostalinistické skanzeny: Československo, Rumunsko a Albánie.
Je zjevné, že na řadě je Československo. I zde dochází k řadě demonstrací, ale jejich rozsah, včetně těch největších, zatím na přímou konfrontaci s vyhasínajícím režimem nestačí.
17. listopadu se však má konat demostrace k 50. výročí událostí z roku 1939, akce je nakonec oficiální a mezi organizátory jsou jak režimní, tak i nezávislé studentské organizace.
A tento průnik, spolu s celkovou situací v komunistickém bloku, tedy alespoň v Evropě, byl zřejmě rozhodující.
Svědectví přímých účastníků
S výjimkou prologu pocházejí všechny v pořadu použité nahrávky ze dnů 17. - 20. listopadu 1989. Úvod pak patří ukázce ze zpráv Československého rozhlasu z 15. listopadu 1989.
Čtěte také
Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš tento den navštívil pražské sídlo Mezinárodního svazu studentstva a byl zde vyznamenán.
Kromě toho také hovořil o československé mládeži. Obojí uslyšíte z dochované archivní nahrávky.
Čtěte také
V našem pořadu jsme k vykreslení událostí ze 17. listopadu 1989 použili tři zdroje: dochované záznamy vysílání Československého rozhlasu, vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa a sběrné telefonáty Free Press Agency – agentury manželů Čeřovských v SRN, která zajišťovala telefonáty československých občanů o dění v republice. Tyto nahrávky pak předávala Svobodné Evropě.
Zazní zde tedy zprávy domácí i zahraniční, režimní i nezávislé. Z řady dochovaných telefonátů jsme pak dali přednost svědectví přímých účastníků, kteří brutální zásah bezpečnosti sami zažili.
Poslechněte si pořad Pavla Hlavatého z roku 2017.
A po něm pak rozhovor legendárního redaktora Svobodné Evropy a později Českého rozhlasu Karla Moudrého s historikem Petrem Blažkem, a to o málo známých okolnostech událostí roku 1989.
Související
-
Petr Hartman: 17. listopadu 1989 se neupálil Jan Palach
17. listopadu 1989 se upálil Jan Palach. Také tato odpověď zazněla v anketě mezi mladými lidmi, kterou vloni vysílala Česká televize.
-
Politika je už zas doménou „těch druhých“, myslí si člen polistopadové vyšetřovací komise Bartuška
Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec pro otázky energetické bezpečnosti, dřív člen parlamentní vyšetřovací komise událostí 17. listopadu 1989. Host Vlastimila Ježka.
-
Dny po 17. listopadu 1989 byly především plné obav, strachu a nejistoty
Vzpomínkové shromáždění studentů k uctění památky zavražděného studenta Jana Opletala v roce 1939, přerostlo 17. listopadu 1989 v cosi velkého.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka