Václavu Havlovi jsme říkali „ředitel zeměkoule“, vzpomíná novinářka Lída Rakušanová
Novinářka a komentátorka Lída Rakušanová letos vydala knihu Svobodná v Evropě, v níž vzpomíná a bilancuje. „Pořád po mně někdo chtěl, abych vyprávěla o svém životě. Uvědomila jsem si, že vzhledem ke svým letům jsem asi svědek doby. Tím pádem jsem to měla promyšlené,“ říká o vzniku knihy v pořadu Hovory Jany Klusákové.
„Chtěla jsem psát otevřeně, ale nejsou to žádná odhalení, dokládá to historik Prokop Tomek,“ popisuje svoji knihu Rakušanová.
Vzpomíná v ní na to, jak v roce 1968 emigrovala do Německa a jak od roku 1978 pracovala v redakci Rádia Svobodná Evropa.
Čtěte také
„To, že tehdejší americký šéf Svobodné Evropy Ross Johnson nabídl post ředitele československé redakce Václavu Havlovi v létě 1989, je pravda, alespoň to tak tehdy Milan Šulc interpretoval. A údajně to myslel docela vážně. Jenže my jsme hned věděli, že to Havel nevezme. Tak jsme to brali jako důkaz toho, jakou měl tehdy Václav Havel pozici,“ vypráví Rakušanová.
A dodává: „Havel nám neustále psal a vysvětloval, jaký máme mít program vysílání. Co máme vysílat a co nemáme vysílat. My jsme mu pak už říkali ‚ředitel zeměkoule‘."
Rakušanová stále působí jako aktivní novinářka, její hlas mohou posluchači slyšet v pořadu Názory a argumenty na Českém rozhlase Plus.
Kde dnes tráví Lída Rakušanová většinu času? Jaký pro ni byl návrat z emigrace? Poslechněte si celé Hovory Jany Klusákové.
Související
-
Lída Rakušanová: EU společně proti koronaviru? O Vánocích ani náhodou!
Majitelé lyžařských vleků už zasněžují svahy českých hor. Z Berlína zví výzvy, aby lyžařské areály v celé EU neotevřely před 10. lednem, jako hlas volajícího na poušti.
-
Lída Rakušanová: Bude stačit lockdown light?
„Covid-19 není vědecký fenomén. Je to přírodní katastrofa,“ řekl uprostřed léta epidemiolog Christian Drosten, hlavní vědecká autorita v boji s pandemií v Německu.
-
Lída Rakušanová: Shořela hanba Evropy. Tím víc ale doutná
Tento týden shořelo na řeckém ostrově Lesbos peklo. Tak říkali utečeneckému táboru Moria ti, kteří ho navštívili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.