V Česku je každý prezidentem i trenérem, všichni ví nejlépe, jak co udělat, hodnotí režisér Arichtev
Režisér Biser Arichtev se narodil na severní Moravě, jeho rodiče pocházejí z Bulharska. Díky dvojjazyčnému prostředí, ve kterém vyrůstal, si dokáže udržet nadhled nad tím, co se v České republice děje. „V Česku mám pocit, že je každý prezidentem anebo trenérem národního týmu, protože v Česku všichni ví nejlépe, co se jak má udělat. Na Balkáně je to tak, že tam se zanadává od plic, ale nikdo nehledá řešení. Tam není pocit, že by lidé měli koučovat, ať už politiku, nebo sport.“
Po profesi režiséra Biser Atanasov Arichtev, který je dnes podepsaný pod První republika, Četníci z Luhačovic nebo Kukačky, netoužil. Vystudoval Obchodní akademii a představoval si, že bude pracovat jen do svých 35 let a pak už bude dost bohatý, přiznává se smíchem.
Nakonec se stal pomocným režisérem, začínal u Dušana Kleina, Milana Cieslara, Viktora Polesného nebo Juraje Deáka. Když pracoval na seriálu Horákovi, odešla z něj režisérka. Producenti měli týden na to, aby našli náhradu.
Čtěte také
„Bylo mi nabídnuto, abych to zkusil. Průběžně se dívali na denní práce, které vznikaly na place. Nechtěl jsem režírovat, proto jsem to nejdříve nikomu neříkal, ale nakonec se to neutajilo,“ vzpomíná Arichtev. Nakonec u toho zůstal a v seriálu Vyprávěj nahradil jednoho z režisérů, který v seriálu začínal.
Aby byl seriál pro diváka atraktivní, musí mít dobře napsaný scénář, ale také správně obsazené role. „Mám rád, když herec roli posune malinko dále, než si dokážu představit,“ říká.
Komedie v tragické době
Natočit vlastní film vnímá jako velkou zodpovědnost, protože jde o vklad do kulturního dědictví. Nicméně dostal nabídku z Bulharskana filmový projekt, který se svojí atmosférou blíží filmu Good Bye, Lenin!
Čtěte také
„Věřím, že se mi podaří sehnat peníze a budeme to moct realizovat. Je to komedie v tragické době a je to něco, co má kouzlo, co může udělat jen film,“ dodává Biser Arichtev, jehož křestní jméno v bulharštine znamená perla.
Poslechněte si celé Hovory, Bisera Arichteva se ptá Tatiana Čabáková.
Související
-
Kaskadér nikdy nefňuká na place, maximálně až v šatně, prozrazuje koordinátor kaskadérů Kraus
Když režisér Oldřich Lipský natočil v roce 1964 filmovou parodii Limonádový Joe, málokdo tušil, že díky hromadným bitkám založí Jaroslav Tomsa českou kaskadérskou školu.
-
Mít čtyři sourozence mě naučilo, abych pořád někoho nesoudila, říká castingová režisérka Hamplová
Způsob práce castingové režisérky Maji Hamplové charakterizují slova empatie a laskavost. Ona sama tvrdí, že ji to naučilo dětství a dospívání se čtyřmi sourozenci.
-
Nejsem ani bavič, ani komik. Jsem veselý člověk, který reaguje na situace, tvrdí Jakub Kohák
Herec a režisér hlavně reklamy a videoklipů Jakub Kohák se na začátku pandemie nudil, tak začal dětem číst na sítích pohádky, které nazval podle svého příjmení kohádky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka