V antarktické kolonii tučňáků letos přežila pouhá dvě mláďata. Vědci pátrají po příčinách

20. říjen 2017

Tisíce mláďat tučňáků kroužkových uhynuly v kolonii na východě Antarktidy. Z letos vylíhnutých mláďat přežila jen dvě. Za katastrofu, o které informovali australští vědci, údajně může pohyb ledovce i rybolov. V postižené oblasti žije asi osmnáct tisíc párů tučňáků, ještě před čtyřmi lety jich ale bylo přes dvacet tisíc. Početný úhyn tučňáky nepotkal poprvé, před sedmi lety byla situace velmi podobná.

Příčin může být hned několik. V první řadě vědci viní ledovec Mertz, který se nachází na východě Antakrtidy a do Jižního oceánu vstupuje jako dlouhý ledový jazyk. Mertz se ale v roce 2010 odlomil a od té doby se přeskupuje, což tučňákům znesnadňuje přístup do vody.

Kromě toho v oblasti východní Antarktidy vědci obecně pozorují přibývání ledovců. Tučňáci z kolonie tak musí z pevniny do moře urazit delší cestu. „Tentokrát rodiče museli pro potravu chodit až o sto kilometrů dál než v minulých letech a mláďata kvůli tomu hladověla. Ta, kterým se letos podařilo zimu přežít, musela podstoupit příliš dlouhou a vyčerpávající cesta k oceánu.“


Kvůli rozlomení ledovce Mertz by k podobným událostem mohlo docházet častěji. Část, která se v roce 2010 odlomila měla rozměry Lucemburska.

Kromě odlomeného ledovce ale mohl k masovému úhynu přispět i rybolov. Antarktické vody dlouhodobě přitahují nejen rybářské společnosti, ale taky nelegální rybářské lodě. Organizace Komise pro zachování živých mořských zdrojů Antarktidy před časem přinesla zprávu, že rybolov se v oblasti od začátku tohoto století více než zdvojnásobil a velké rybářské lodě do svých sítí loví i kryl, kterým se tučňáci běžně živí. Pro zvířata ho tak nezbývá dost a je těžší ho ulovit.

Přímé důkazy, že situaci ovlivnily globálních změny klimatu, nejsou. Francouzští vědci ale upozorňují, že lokální změny klimatu už tuto kolonii jednou zdecimovaly. Připomínají v tomto kontextu případ z roku 2013, kdy nepřežilo ani jedno mládě z kolonie. Tehdy katastrofu způsobily deště.

O omezení rybolovu se snaží Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě. Ta teď zasedá v Tasmánii a zasazuje se o vytvoření mořské rezervace východně od kontinentu. Ta by měla mít plochu milion čtverečních kilometrů.

Tučňáci kroužkoví jsou jedni z nejběžnějších zástupců čeledi tučňákovitých a jsou rozšíření po celém antarktickém pobřeží. Mezinárodní svaz ochrany přírody je klasifikuje jako málo dotčený, ale pokud se začne pravidelně stávat, že kolonie budou některé roky bez mláďat, může se tento pozitivní stav změnit.

autor: ono
Spustit audio