Útěk z Leopoldova Jaroslava Rokoského: Komunisté měli v rukou nejen absolutní moc, ale stali se majiteli absolutní pravdy
V magazínu představuje třídílnou publikaci historika Jaroslava Rokoského: Útěk z Leopoldova. V roce 1952 z této obávané věznice uteklo šest politických vězňů. „Šestice mladých mužů běží po poli, zhluboka dýchají, věří, že neuslyší střelbu. Za zády utíkají o život neznámo kam. Za Svobodou,“ stojí v úvodu knihy útěk z Leopoldova věznice, odboj. Ukázky z knihy čte Ivana Machalová, připravila Veronika Kindlová.
Čtěte také
Strach se opět plíživě rozléval zemí. Lidé se báli, viděli, co se děje, koho zatkli, uvěznili, propustili ze zaměstnání nebo vyhnaly z domova. Z rozhlasu sice už denně neslýchávali celé seznamy popravených, jako tomu bylo za heydrichiády.
Ale každé zazvonění u dveří, zvláště pak uprostřed noci, kdy se většinou zatýkalo, budilo hrůzu. KSČM měla v rukou nejen absolutní moc, ale stala se i majitelkou absolutní pravdy. Ten, kdo to popíral, vzpouzel se, nechtěl se podrobit, byl přesvědčován násilím, poslal na šibenici nebo do vězení.
Rozdělené byly i samotné rodiny
Komunisté navíc rozvrátili i hospodářství země. Po poválečném znárodnění klíčového průmyslu sáhli i k vyvlastňování menších podniků a živností a také k tzv. rozkulačování sedláků.
Čtěte také
Země se izolovala od svobodného světa nejen v oblasti hospodářství a obchodu, ale i vědy a kultury. To všechno zapříčinilo zaostávání a hmotný nedostatek. Propuknutí studené války pak k tomu přineslo ještě militarizaci společnosti a strach z války.
Nebylo jasné, kdo je kdo, komu se může důvěřovat, s kým se dá počítat. Rozdělená nebyla jen společnost, ale i rodiny, přitom KSČM měla tehdy jen 2,5 milionů členů. Nepřátelé už nebyli nacisté, ale příslušníci vlastního národa. Češi stáli proti Čechům.
Víc si poslechněte v pořadu Ex libris.
Související
-
Útěk vězňů z Leopoldova stál několik lidských životů a měl bizarní konec
V březnu 1990 došlo ve věznici v Leopoldově na území dnešního Slovenska ke vzpouře vězňů.
-
Když jsem vstupoval do KSČ, o gulazích jsem nevěděl, tvrdí pro Paměť národa bývalý komunista Šilhán
Jednadvacátého srpna 1968 se ulicemi českých měst valily sovětské tanky, desetitisíce vojáků armád pěti zemí Varšavské smlouvy přepadly Československo.
-
Zákon o půdě napravil alespoň část majetkových a sociálních křivd způsobených komunisty
Mezi nápravy křivd spáchaných komunistickým režimem spadalo také navracení půdy původním vlastníkům.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.