Ukrajinci jsou tak stateční, velmi je obdivuji. Téma mé knihy je kvůli válce znovu aktuální, říká spisovatelka Kriseová
Eda Kriseová je spisovatelka a novinářka. V půlce 90. let napsala knihu s názvem Kočičí životy o dramatickém příběhu volyňských Čechů. Po letech vychází její román znovu a dostává úplně nové souvislosti kvůli válce na Ukrajině. Magdaléna Platzová je spisovatelka a novinářka a je dcera Edy Kriseové a koncem loňského roku vydala knihu o milence Franze Kafky, kterou nazvala Život po Kafkovi.
„V dětství jsem na maminku byla pyšná – měli jsme doma svazky časopisů z konce 60. let, kde byly maminčiny reportáže, věděla jsem, že hodně cestovala před rokem 1968. V adolescenci se to zkomplikovalo a asi až ve 29 letech jsem si uvědomila, že chci být také spisovatelkou,“ říká Platzová.
Čtěte také
„Měla jsem materiál sebraný v Karlových Varech za totality v 80. letech. Získala jsem ho od kamarádky mé sestry, která nedávno oslavila 100. narozeniny. Nakladatel mé knihy Kočičí životy přišel s tím, že téma je kvůli válce na Ukrajině opět aktuální,“ vysvětluje Eda Kriseová vznik reedice knihy Kočičí životy o příbězích volyňských Čechů.
„Měla jsem zvláštní pocit, že Kafka někde v New Yorku je. Kafkova snoubenka Felice po rozchodu emigrovala do NYC a já jsem její příběh ve svém románu založeném částečně na skutečných postavách, které měly něco společného s Franzem Kafkou, rekonstruovala. Byla to detektivní práce," vysvětluje Platzová.
Poslechněte si Hovory Naděždy Hávové, kde nejen o literatuře a psaní, ale taky o tom, kdy na sebe byly Eda Kriseová a Magdaléna Platzová nejvíc pyšné nebo nejvíc naštvané a jestli by dokázaly pracovat na jedné knížce spolu.
Související
-
Souhlasím s tím, že by každý věřící měl mít teologické vzdělání blízké jeho oboru, říká dramaturgyně
„Už v průběhu studia bohemistky mě začalo zajímat nejen to, jak ty věci vypadají, ale také proč,“ říká Klára Jirsová, dramaturgyně platformy Dominikánská 8.
-
S manželkou jsme si řekli, že se prověříme – a dali si pětiměsíční svatební cestu, říká dálkošlap
„Úplně se v tom nehrabu, ale byl jsem první,“ naznačuje cestovatel, lezec a vyznavač dlouhých treků Petr Kosek. Prošel totiž jako první Čech tři světové extrémní cesty.
-
Úspěšný korporátní psychopat je ten, který se nenechá zavřít, říká psycholog Tůma
„Šéfové mívají vůli se rozvíjet, baví je analyzovat a jít k hlubší sebereflexi,“ popisuje psycholog Daniel Tůma s tím, že také spí jen pár hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.