Ukrajinci jsou tak stateční, velmi je obdivuji. Téma mé knihy je kvůli válce znovu aktuální, říká spisovatelka Kriseová

8. květen 2023

Eda Kriseová je spisovatelka a novinářka. V půlce 90. let napsala knihu s názvem Kočičí životy o dramatickém příběhu volyňských Čechů. Po letech vychází její román znovu a dostává úplně nové souvislosti kvůli válce na Ukrajině. Magdaléna Platzová je spisovatelka a novinářka a je dcera Edy Kriseové a koncem loňského roku vydala knihu o milence Franze Kafky, kterou nazvala Život po Kafkovi.

„V dětství jsem na maminku byla pyšná – měli jsme doma svazky časopisů z konce 60. let, kde byly maminčiny reportáže, věděla jsem, že hodně cestovala před rokem 1968. V adolescenci se to zkomplikovalo a asi až ve 29 letech jsem si uvědomila, že chci být také spisovatelkou,“ říká Platzová.

Čtěte také

„Měla jsem materiál sebraný v Karlových Varech za totality v 80. letech. Získala jsem ho od kamarádky mé sestry, která nedávno oslavila 100. narozeniny. Nakladatel mé knihy Kočičí životy přišel s tím, že téma je kvůli válce na Ukrajině opět aktuální,“ vysvětluje Eda Kriseová vznik reedice knihy Kočičí životy o příbězích volyňských Čechů.

„Měla jsem zvláštní pocit, že Kafka někde v New Yorku je. Kafkova snoubenka Felice po rozchodu emigrovala do NYC a já jsem její příběh ve svém románu založeném částečně na skutečných postavách, které měly něco společného s Franzem Kafkou, rekonstruovala. Byla to detektivní práce," vysvětluje Platzová.

Poslechněte si Hovory Naděždy Hávové, kde nejen o literatuře a psaní, ale taky o tom, kdy na sebe byly Eda Kriseová a Magdaléna Platzová nejvíc pyšné nebo nejvíc naštvané a jestli by dokázaly pracovat na jedné knížce spolu. 

autoři: Naděžda Hávová , Markéta Vozková
Spustit audio

Související