V Senegalu mi došlo, na čem doopravdy záleží, tvrdí neurochirurg Šroubek

7. květen 2024

„Máme obrovskou odpovědnost za život člověka, neurochirurgické výkony patří mezi ty těžší a můžeme jimi i poměrně výrazně ublížit. To se stát nemá, nesmí, ale může, a pak je to velký průšvih. Navíc to, co při operaci chceme, je odstranit cévní nebo nádorové léze tak, aby se pacientovi nic nestalo a navíc, abychom mu to ošklivost vyndali,“ odpovídá špičkový neurochirurg Jan Šroubek na otázku, jestli má před operací někdy trému.

Čtěte také

Lékař jezdí předávat své zkušenosti do Senegalu. „Nepochybně a po nějaké době, může u každého lékaře dojít k vyhoření. V Senegalu jsem si uvědomil, na čem skutečně záleží a měl prostor neřešit nesmyslné spory.“

Jak po 25 letech pracuje se stresem v zaměstnání? V jakých dalších oblastech se realizuje a kde čerpá motivaci a novou energii? Poslechněte si Hovory Petra Viziny v audiozáznamu.

autor: Petr Vizina
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.