Když v Národní házené vyhrajete mistrovství republiky, jste mistři světa, shodují se sportovkyně

27. květen 2024

Národní házená se ještě v roce 1905 jmenovala vrhaná s přenášením. Hraje se dodnes, ale pod jiným názvem. Nejdřív to hrály zejména ženy v dlouhých sukních, muži v kalhotách, což už určitě neplatí. A k tomu je tu ještě i Handball. 

„Rozdíl je dost velký – liší se pravidla, velikost hřiště, míče i branek, a i to, kde se mistrovská utkání hrají. V Handballu, tedy v házené, se většina hraje v halách, ale my máme hlavní útočiště na venkovních hřištích,“ popisují trenérka Jana Binar Broučková a hráčka Anna Syslová.

Čtěte také

Obě jsou členky oddílu Národní házené v Čakovicích, který letos slaví sto let od založení.

„Ta ,naše‘ Národní házená se do 70. let označovala jako Česká házená. Protože je to primárně český sport, který se ještě na začátku minulého století hrál téměř po celé Evropě a byl velice populární. Až od 30. let ho začal vytlačovat Handball, který je momentálně mnohem známější,“ domnívají se sportovkyně.

„Když v Národní házené vyhrajete mistrovství republiky, jste nejlepší na světě,“ dodává Binar Broučková.

Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové, hostky mluví nejen o historii svého sportu, ale i o tom, že rodiče by děti, které sportují, měli podporovat a povzbuzovat a neúspěchy nikdy nikomu nevyčítat.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související