Ukrajina ve válce povstala jako národ. Došlo tam k národnímu obrození, popisuje reportér Novák

5. říjen 2023

„To, co jsem nečekal a co mne překvapilo, byl obrat Ukrajinců. Byli postaveni před situaci: černá, nebo bílá. Zvlášť ve východní části a tak bylo překvapivé, jak našli svou identitu,“ říká reportér serveru Seznam Zprávy Jan Novák. „Když jsem tam byl ještě v roce 2014, a to i na už okupovaném území v Doněcku, tak se sami jako Ukrajinci neidentifikovali. Každý měl nějakého příbuzného v Rusku, takže jsem neviděl velký odpor k okupaci. Se začátkem války se to změnilo,“ dodává.

Po únoru 2022 si totiž museli vybrat stranu, na které budou za války stát. „A změnil se tam i jazyk, protože umím rusky, ale teď tam všichni už mluví jen ukrajinsky, což je pro mne míň srozumitelné,“ přiznává v pořadu Osobnost Plus.

Čtěte také

Reportér byl na Ukrajině několikrát, od začátku války třikrát, nejméně šestkrát ještě pak od roku 2014, kdy Rusové mj. anektovali Krym. „Donbas byl v té době jakýsi pelmel lidí z celého bývalého Sovětského svazu. Nastěhovali se tam ti, co pracovali v těžkém průmyslu, v hutnictví, těžařství apod., takže tolik necítili nějakou ukrajinskou identitu, a to přesto, že ukrajinské pasy měli,“ popisuje.

„V době okupace jsme byli i na Krymu a řekl bych, že i kdyby ty volby byly férové, tak by stejně dopadly podobně a Krym by se dostal pod ruskou nadvládou. Ti lidé s tím tehdy většinově souzněli,“ připomíná Novák.

„A drtivá většina těch lidí pak byla najednou z toho paf. Ti, do té doby vlažní k Ukrajině, ale viděli, že je Rusko bombarduje. Hovořil jsem i s těmi, kde se jim rozhádaly rodiny, protože část zůstala na ukrajinské straně a ten narativ najednou vnímali odlišně – a nemluví spolu dodnes.“

„Proto říkám, že kvůli válce Ukrajina povstala jako národ, došlo tam k národnímu obrození,“ zdůrazňuje.

Emoční feťák

Jan Novák rád jezdí do emočně vypjatých oblastí, reportoval i z covidové nemocnice. „Jsem duší novinář-teréňák, rád popisuji věci přímo na místě – a pak mám rád sdílení emocí a životních zážitků s lidmi přímo na místě.“

Čtěte také

„Jsem asi emoční feťák, protože tam, kam jezdím, to je plné velmi silných emocí a příběhů, které rád poslouchám. To mne tam i nejvíc táhne – a pak to, že to mohu zas dál předat čtenářům, divákům.“

Byl tak i přímo na ukrajinsko-ruské frontě. „Často jsem si tam říkal, jak bychom se asi zachovali my, kdyby se to stalo u nás. Myslím, že osobně bych asi mohl víc přinést tím, že o tom reportuji, tedy víc, než kdybych seděl v zákopech.“

„Asi i proto jsem teď na tu frontu jel, proto jsem byl v zákopech, zažíval bombardování, střelbu, smrt, abych vlastně sám cítil, co ti lidé zažívají, a zas to mohl předat dál,“ doplňuje.

Čtěte také

„Takto jsem tam viděl kluka, který studoval na automechanika, vedle byl údržbář, řidič autobusu, architekt a stáli vedle sebe ve stejných mundúrech a bránili svou zem.“

Na Ukrajině je podle reportéra ale také nedostatek všeho – od aut po střely. „Proto u šance na to, aby válka skončila tím, že by se obnovily hranice do stavu před rokem 2014, je pomoc Západu kruciální,“ odpovídá na otázku, jestli je pomoc Západu na místě vidět.

„Všechno to jsou ale tak silné příběhy – a mám to tak u většiny reportáží a je jedno, jestli jsou z mého působení na covidovém oddělení, kde sestřičky pracovaly 12 hodin denně, nebo z požárů na Rhodosu, v Maroku nebo z té Ukrajiny. Nedokážu být prost emocí, cítím je vždy velice silně,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus najdete v audiozáznamu, ptá se Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související