Týden očima Petra Schwarze: Chaos? Ale božíčku, kde...?!

10. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministryně financí Alena Schillerová

Náš stát nedokáže jednat cíleně a systematicky, konstatuje tento týden zveřejněná výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, podle které téměř polovina loňského ohromného nárůstu výdajů státního rozpočtu nesouvisela s protiepidemickými opatřeními, ale stoupaly výdaje na provoz státu.

Vláda to odmítla, ministryně financí Schillerové ve svém video vzkazu sedíc u stolu v křesílku uvedla, že ji tato zpráva doslova nadzdvihla ze židle, a vypočítala, kde všude ušetřila a proč který výdaj s koronavirem souvisí. Jak pak upřesnil předseda NKÚ Kala, na účet covidu vláda například přičetla i výdaje, které stát musel udělat stejně, jen je měl udělat dřív – například zadlužené nemocnice měl řešit už v konjunktuře, a ne pak špitály oddlužovat v krizi, kdy jsou peníze potřeba jinde.  

Čtěte také

Zabraly tvrdé restrikce, které prosadil ministr zdravotnictví Blatný, pandemická vlna pomalu (ale setrvale) opadává, takže nastal čas trochu opatření rozvolnit a vyhodit Blatného z vlády. Premiér Babiš podle svých slov nebyl nespokojen s Blatného prací, ale s tím, jak vedl ministerstvo.

A tak se premiér prý jednoho dne rozhodl a druhý den před polednem už prezident Zeman jmenoval čtvrtého českého covidového ministra zdravotnictví. Díky tomu se stále těsně držíme za dosavadním světovým suverénem v této oblasti, Brazílií, kde čtvrtý covidový ministr zdravotnictví nastoupil už v půlce března.

Nový ministr zdravotnictví Arenberger definitivně pohřbil oživovaného Psa, tedy jakýsi srozumitelný jízdní řád rozvolňování, který připravoval Blatný s nedávno pověřenou hlavní hygieničkou Svrčinovou, která ovšem hned zkraje týdne při jednání vlády zkolabovala a skončila v nemocnici.

Ať nás nevyvádí z míry, že jdou těžko pochopit i slova v rodném jazyce

Ministr kultury Zaorálek připomněl svou existenci, trochu zamudroval v médiích o schopnostech Evropské unie shánět vakcíny a spolu s multiministrem Havlíčkem vyhlásil další výzvu programu COVID – kultura, ve které si o kompenzace mohou žádat pořadatelé kulturních akcí a jejich žádosti bude hodnotit ministerstvo průmyslu za spolupráce ministerstva kultury – to zní, nejen při známé schopnosti českých úřadů efektivně spolupracovat, docela dobrodružně.

Čtěte také

A první vicepremiér Hamáček vysvětlil na sjezdu sociální demokracie, že když vláda působí chaoticky, je to kvůli vystupování hnutí ANO, slíbil, že stranu znovu dovede do sněmovny (ano, slibem nezarmoutíš), a byl znovu zvolen předsedou ČSSD.

Prezident Zeman se ani při jmenování nového ministra zdravotnictví nezdržel nechutného útoku na jeho předchůdce Blatného, kterému připsal zodpovědnost za současné počty mrtvých v Česku, protože Blatný odmítal očkování prezidentem prosazovanými ruskými a čínskými vakcínami, dokud nebudou dostatečně prověřené a schválené.

Čtěte také

Prezident při tom připomněl maďarského premiéra Orbána – takže jedno srovnání: když na začátku února devítimilionové Maďarsko dovezlo Sputnik a začalo očkovat vším, co sehnalo, tedy kromě vakcín z Unie ještě dvěma čínskými a indickou variantou AstraZenecy, bylo na tom o dost lépe než Česko. A právě v den, kdy prezident opět spustil svůj hnojomet, zemřelo v Maďarsku na covid dvakrát tolik lidí než u nás, dvojnásobný je i týdenní průměr, a dokonce je dvojnásobný i poměr počtu mrtvých k počtu prokazatelně nakažených. Inu tak, pane prezidente.

Britská vláda vyčlenila na covidovou pomoc kultuře dalších v přepočtu 12 miliard korun, celkem už téměř 60 miliard. Gibraltar se ocitl na několik hodin bez proudu, zaměstnanec elektrárny upustil těžký návod k obsluze na ovládací panel a zničil ho. Velké etiopské nákladní letadlo přistálo omylem na nedostavěném letišti v Zambii 20 kilometrů od zamýšleného cíle, piloty nezneklidnilo ani to, že jim řídicí věž při přistání hlásila, že je vůbec nevidí.

Petr Schwarz

Imigrant v kanadském Quebecu nedostal povolení k trvalému pobytu, protože nesložil zkoušku z francouzštiny, nerozuměl dostatečně mluvenému slovu – jako rodilého Francouze ho to dost překvapilo. Ať nás příliš nevyvádí z míry, že někdy jdou těžko pochopit i slova pronášená v našem rodném jazyce, přeje posluchačům Českého rozhlasu Plus, sobě i celému světu Petr Schwarz.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Schwarz
Spustit audio