Trumpismus nevymizí. Trump ví, že má podporovatele, a pokusí se kandidovat příště, třeba s vlastní stranou, odhaduje Petr Kolář

6. listopad 2020

Sice ještě není rozhodnuto o budoucím americkém prezidentovi, ale Donald Trump tvrdí, že volby vyhrál a že vítězství mu během sčítání hlasů bylo ukradeno demokraty. „V USA je situace tak vyhrocená a radikální křídla obou táborů se tak nenávidí, že i kdyby byl v těchto volbách zvolen téměř světec, tak se mu nepovede Ameriku sjednotit,“ říká v Pro a proti ředitel Občanského institutu Roman Joch.

Bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář souhlasí, že Amerika je rozdělená. „A Joe Biden se určitě bude snažit sjednocovat, než kdyby byl znovu zvolen Trump. Vidíme to i teď, kdy Biden vyzývá k trpělivosti a klidu, a Trump hecuje své podporovatele a odmítá připustit jen pochybnost, že by volby nevyhrál.“

Buď si Trump založí vlastní televizi. Druhá možnost je ještě horší: že si připravuje cestu pro kandidaturu v roce 2024.
Roman Joch

„Chování Joe Bidena má prezidentskou úroveň,“ uznává Joch. „Trump se ale chová tak, jak se chová buď proto, že je to psychologicky nevyzrálý člověk, je to dítě a nemůže si pomoci. Racionálnější interpretace je,že tvrzením, že byl americký lid podveden, si připravuje cestu pro příští kariéru.“

Čtěte také

Tu vidí ředitel dvojí. „Buď si založí vlastní televizi, která bude komerčně úspěšná, protože bude oslovovat tvrdé trumpistické jádro a on je potřebuje vyhecovat. Druhá možnost je ještě horší, že si připravuje cestu pro kandidaturu v roce 2024.“

To, že Donald Tump není vyzrálou osobností, konstatuje i Kolář. „Je vzorem jájínkovství, které se zřídkakdy vidí v takové míře, jako u něj. Ani si nedokáže připustit, že by ho mohl Biden porazit. Je přesvědčen, že vyhrál a demokratický proces je narušován korespondenční volbou.“

„Trump si skutečně připravuje svou budoucnost. Pokud prohraje, bude to chtít za čtyři roky zkusit znovu. A dokonce si myslím, že pokud by ho nenominovala republikánská strana, tak směřuje k vytvoření nového politického subjektu, hnutí či strany,“ soudí bývalý diplomat.

Problémem je skutečně radikální levicové křídlo. Biden si ale vybral středovou Kamalu Harrisovou a má republikánský Senát.
Petr Kolář

Podle Koláře trumpismus jako takový z politiky nevymizí. „Trump si vyzkoušel, že má své skalní podporovatele, kteří za ním budou stát, ať se děje, co se děje. Jak kdysi řekl: kdyby v New Yorku na ulici někoho zastřelil, tak stejně lidé budou za ním. Cítí, že podporu má.  Mohl by opravdu nějaké politické hnutí vytvořit.“

Joch odhaduje, že u některých trumpistů hraje roli kult osobnosti. „Ale to je jen část voličské podpory. Třeba podporu nacionalistických populistů interpretuji tak, že mají velkou obavu z druhé strany. Bude Biden vládnout centristicky, nebo bude ustupovat radikálnímu levému křídlu své strany?“

Čtěte také

Ředitel soudí, že by si demokraté měli položit otázku, jestli nemá problémy jejich radikální levicové křídlo. „Jejich plány na socialismus, radikální rekonstrukci ekonomiky a přerozdělování vhánějí umírněné voliče do náruče tak nehodného člověka, jako je Donald Trump,“ shrnuje Roman Joch.

„Problémem je skutečně radikální levicové křídlo uvnitř demokratické strany. Ale Biden si jednak vybral za svou viceprezidentku středovou a barevnou ženu Kamalu Harrisovou. Výhodou je pro Bidena také republikánský Senát, bez něhož nemůže vládnout a který ho donutí být ve středu a dělat kompromisy ke pravici,“ očekává Petr Kolář.

Poslechněte si audiozáznam celé debaty s argumenty obou stran. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související