Politický geograf Baar: Trump, nebo Biden, pro Čínu a Rusko v tom není rozdíl. Zahraniční politika USA se měnit nebude

4. listopad 2020

Sčítání hlasů v amerických prezidentských volbách ještě zdaleka není u konce. Z geopolitického hlediska panuje podle politického geografa Vladimíra Baara z Ostravské univerzity vzrušení hlavně na starém kontinentu. „Evropané nemají Donalda Trumpa rádi,“ vysvětluje.

A mírné obavy by mohl mít z výsledku amerických voleb také stát Izrael. K němu se stávající prezident Trump jednoznačně přikláněl, zatímco demokraté i jejich kandidát Joe Biden jsou v otázce Izraele náchylnější ke kompromisům.

Čtěte také

Velmoci, jako jsou Rusko nebo Čína, nicméně nemají zásadní zájem na vítězství nebo prohře ani jednoho z kandidátů, soudí Baar:

„V Rusku vidíme v podstatě nezájem o tyto volby. Vkládali do Trumpa naděje v minulých volbách, ale on ve výsledku přitvrdil v protiruských sankcích. A Číňané dobře vědí, že ať to bude Trump, nebo Biden, obě strany zastávají tvrdý postoj. Obecně je v USA silný protičínský náboj v ekonomické i lidskoprávní oblasti.“

„Ať jsou ale u moci demokraté nebo republikáni, tak na zahraniční politice se dlouhodobě nic zásadního nezmění,“ uzavírá Baar.

Nejhorší je nerozhodný výsledek

Okolo třetí hodiny odpoledne SEČ se zdálo, že zobáček vah se v důležitém státě Michigan mírně vychyluje na stranu Joea Bidena. „Pokud v Michiganu vyhraje, jeho cesta k vítězství je poměrně jasná,“ upozorňuje na možný zvrat Petr Boháček z Asociace pro mezinárodní otázky.

Čtěte také

Trumpovo prohlášení sebe sama za vítěze voleb proto vnímá jako impulzivní a předčasné: „Pokud Biden vyhraje bez dopočítávání, Trumpova kritika ztratí smysl – bude z jeho strany těžké něco konkrétního napadnout.“

Odborník na mezinárodní otázky vysvětluje, že Bidenův úspěch v Michiganu by mohl znamenat, že oponent stávajícího prezidenta nebude potřebovat uspět ve stále nerozhodné Pensylvánii ani Severní Karolíně. „Jediná hrozba by mohla přijít z Arizony, kde ještě není dopočítáno, nebo v Nevadě,“ míní Boháček.

Dopočítávají se hlavně korespondenční hlasy, které hrají spíš ve prospěch Bidena. A právě jejich platnost už Donald Trump stačil několikrát napadnout.

Ať už dopadnou výsledky jakkoli, je poměrně jasné, že rozdíl nebude kolosální. „Obecně se má za to, že pro trh je nejhorší výsledek ten, ke kterému směřujeme – nerozhodnost,“ shrnuje napjatou a nervózní atmosféru na světovém trhu investiční bankéř Ondřej Jonáš.

Hosty byli:
Petr Boháček, Asociace pro mezinárodní otázky
Vladimír Baar, Ostravská univerzita
Ondřej Jonáš, investiční bankéř

Poslechněte si audiozáznam celého speciálu Lucie Vopálenské.

Spustit audio